CNSAS: ”Mugur Isărescu a fost colaborator al fostei securități”

×
Publicitate

Guvernatorul Băncii Naționale Mugur Isărescu a fost colaborator al fostei securități! Este verdictul dat de Consiliul Naţional Pentru Studierea Arhivelor Securităţii, care a declanșat și o acțiune în justiție.

Cel mai longeviv șef de Bancă Centrală din Europa și-ar putea încheia cariera într-un adevărat scandal. De la 30 de ani de la căderea regimului comunist CNSAS a cerut în mod oficial Curți de Apel București să stabilească fără echivoc faptul că Mugur Isărescu a fost colaborator al fostei securități ceea ce i-ar putea complica existența la șefia Bănci Naționale a României (BNR).

Cel puțin deocamdată procedura este în fază incipentă. Practic este momentul în care Mugur Isărescu va trebui să primească pe de o parte acțiunea pe care CNSAS a declanșat-o împotriva sa, dar și probele strânse împotriva lui.

Dea lungul ultimilor ani Mugur Isărescu a fost acuzat în mod public pe vremea când lucra la Istitutul de Economie Mondială din București, atunci când avea prilejul de a colabora cu personaje din lumea economică externă. Acesta ar fi avut relații cu Centrala de Informații Externă, ba chiar mai mult i s-ar fi atribuit și numele de cod ”Manole” și astfel ar fi turnat nu doar cetățeni străini ci și cetățeni români.

Acuzații pe care Guvernatorul BNR le-a respins de fiecare dată. De altfel nici în cazul de față Mugur Isărescu nu a vrut să comenteze acuzațiile deocamdată.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Plaja din România cu nisip fin unde poți închiria un șezlong cu doar 30 de lei pe zi

Nisip foarte fin, apă limpede cu intrare lină în mare și multă liniște. La toate acestea se adaugă un lucru tot mai greu de găsit pe litoralul românesc: un șezlong costă doar 30 de lei pentru o zi întreagă. 

Doi cetățeni marocani au pătruns ilegal în România ascunși într-un TIR. Au fost găsiți în stare de inconştienţă

Doi cetăţeni marocani, care au pătruns ilegal în România ascunzându-se în semiremorca unui TIR, au fost descoperiţi în stare de inconştienţă, în urma unui control efectuat pe DN 5, în judeţul Giurgiu.

Un alpinist care plecase singur pe un traseu din Poiana Țapului a murit după ce a căzut de pe un perete stâncos

Un alpinist care a plecat singur pe un traseu de căţărare în zona Poiana Ţapului a murit sâmbătă noapte la spital, după ce a fost găsit grav rănit de salvamontiști.

Recomandări
VIDEO Două elicoptere s-au ciocnit în Grecia în timpul intervenției la incendii. România nu are aeronave sau piloți trimiși

Două elicoptere s-au ciocnit duminică în timp ce interveneau la un incendiu violent în Grecia, a anunţat serviciul de pompieri. Autoritățile române precizează că țara noastră nu are nicio aeronavă și nici piloți dislocați în Grecia.

Secretar de stat: Vom începe ”de mâine” dialogul cu marii consumatori de energie, să își reducă ”în mod voluntar” consumul

Autoritățile române au acționat de urgență, duminică, pe Dunăre, pentru a crește debitul de apă necesar centralei nucleare de la Cernavodă. Un oficial al Ministerului Energiei spune că sunt așteptate două săptămâni dificile.

Dronă intrată în România, Armata a ridicat avioane F-16. Ținta a mers apoi în Ucraina și distrusă de forțele ucrainene

O dronă a intrat duminică în România, unde a stat timp de 20 de minute, înainte de a se duce spre teritoriul Ucrainei, unde a fost distrusă de forțele ucrainene, a transmis MApN. Armata a ridicat două F-16 care au monitorizat permanent drona.