Proiectele care schimba pe hartie centrul Bucurestiului. Unde ar putea sa apara zone de promenada sau parcari subterane

×
Codul embed a fost copiat

Cel putin pe hartie, Bucurestiul va arata ca un oras civilizat, cu zone de promenada, parcari subterane, poduri noi peste Dambovita si spatii verzi.
 

Mai multe proiecte in acest sens au fost aprobate de Consiliul General, iar o parte dintre lucrari ar trebui sa inceapa pana la sfarsitul anului. Costurile trec insa, de 200 de milioane de euro, asa ca ramane de vazut cate vor depasi faza de promisiune.

Bulevardul Unirii va fi mai mult al pietonilor care se vor putea plimba in voie pe langa fantani. Iar masinile vor circula doar pe banda care va fi amenajata in locul parcarilor de acum.

Tot aici o sa apara un amfiteatru si un turn de observatie. Masinile din Piata Constitutiei ar putea sa dispara in subteran.

Alex Ichim, purtatorul de cuvant al Primariei Municipiului Bucuresti: "Vom promova mai mult traficul pietonal decat cel rutier, iar pentru a evita aglomerarea in zonele centrale e prevazuta si construirea unor parcari subterane sau supraterane"

Citește și
Horia Bejan
Un arhitect isi suspenda temporar afacerea pentru a ajuta scolile fara aviz de la pompieri: "Nimeni nu vine sa ne salveze"

In acest loc va fi construit podul Mihai Voda, intre strada Lipscani si Parcul Izvor. Pe el vor circula pietonii si va exista si o banda pentru biciclisti. Se vor face si doua parcari subterane la capetele podului.

Podul Calicilor, din apropierea Curtii de Apel, ar urma sa fie reconstruit. De asemenea ne laudam pe hartie cu spatii verzi si de promenada in pietele Cantacuzino si Lahovari.

Si Piata de Flori, plina acum de constructii insalubre, va arata cu totul altfel. Tarabele vechi de fier ar putea fi inlocuite cu spatii comerciale moderne, din metal sau lemn.

Si aici se va face o parcare subterana cu sute de locuri. La fel si la Sala Palatului, in fata careia se vor organiza expozitii in aer liber, intr-un spatiu de odihna cu fantana arteziana si un amifteatru. Intrebarea este cati dintre soferi vor accepta regulile si nu vor mai parca pe unde apuca.

Cum costurile sunt uriase autoritatile spera sa obtina o parte din bani de la Uniunea Europeana.

Articol recomandat de sport.ro
Dezvăluirile fiicei lui Dorin Mateuț, despre presupusa relație cu campionul mondial la MotoGP
Dezvăluirile fiicei lui Dorin Mateuț, despre presupusa relație cu campionul mondial la MotoGP
Citește și...
Francezul care face harta mestesugurilor traditionale din Romania. “Asta este valoarea cea mai faina”
Francezul care face harta mestesugurilor traditionale din Romania. “Asta este valoarea cea mai faina”

"PARIZIANUL" CUCERIT DE ROMANIA. Intr-o Romanie frumoasa, care se naruie sub nepasarea celor ce nu mai stiu sa-si aprecieze patrimoniul, un tanar arhitect s-a intors impotriva curentului.

Un arhitect isi suspenda temporar afacerea pentru a ajuta scolile fara aviz de la pompieri:
Un arhitect isi suspenda temporar afacerea pentru a ajuta scolile fara aviz de la pompieri: "Nimeni nu vine sa ne salveze"

Un arhitect a anuntat ca va suspenda activitatea firmei sale pentru a ajuta scolile, alaturi de alti voluntari, sa obtina avizele si autorizatiile de functionare referitoare la siguranta in caz de incendii.

Momente sfasietoare la IML, unde oamenii au venit sa identifice victimele:
Momente sfasietoare la IML, unde oamenii au venit sa identifice victimele: "Aseara aveam o fiica arhitect, azi, o hartie"

Sunt momente sfasietoare la Institutul de Medicina Legala "Mina Minovici", unde vin tot mai multi oameni care ii cauta disperati pe cei dragi, rude sau prieteni.

Recomandări
Noi probe în cazul DJ Lalla. Pe cine a sunat în ultimele clipe și cine i-a furat obiectele personale de pe plajă
Noi probe în cazul DJ Lalla. Pe cine a sunat în ultimele clipe și cine i-a furat obiectele personale de pe plajă

Polițiștii au exclus varianta că Laura Roșca a fost agresată înainte de a muri. Rămân așadar celelalte două ipoteze: accident sau sinucidere.

Mai multe persoane ar fi vândut o substanţă psihoactivă nouă, în centrul Capitalei, cu 10 lei doza
Mai multe persoane ar fi vândut o substanţă psihoactivă nouă, în centrul Capitalei, cu 10 lei doza

Poliţiştii şi procurorii DIICOT fac, miercuri, zece percheziţii în Bucureşti şi în judeţul Ilfov, la persoane suspectate că vindeau o substanţă psihoactivă nouă, în zone din centrul Capitalei. Preţul unei doze era de aproximativ 10 lei.

Concluziile FMI după ce a analizat datele țării noastre: Deficit de 6% în acest an. Sunt necesare reforme adiţionale
Concluziile FMI după ce a analizat datele țării noastre: Deficit de 6% în acest an. Sunt necesare reforme adiţionale

Fondul Monetar Internaţional estimează o creştere economică de 2,3% pentru România în acest an şi un deficit bugetar de 6% din PIB şi recomandă autorităţilor de la Bucureşti reforme adiţionale care să reprezinte 2% din PIB.