Bărbatul care a înjunghiat un șofer în Capitală, reținut. De la ce a pornit scandalul

×
Publicitate

Un bărbat de 52 de ani, care l-a înjunghiat într-o intersecție din capitală pe un șofer de 28 de ani, a fost audiat duminică și ulterior reținut.

Scandalul a început după ce niciunul nu a vrut să ofere prioritate pe o străduţă îngustă. Tânărul a ajuns la spital cu răni grave.

Violența din traficul din Capitală devine o problemă tot mai serioasă, spun poliţiştii şi psihologii.

Agresorul, în vârstă de 52 de ani, a fost găsit după câteva ore de căutări şi dus la secţia 20 de Poliţie din capitală. În urma audierilor, anchetatorii l-au reţinut. Totul a început după ce o manevră banală între doi şoferi, de acordare de prioritate, l-a scos din minţi pe individ, în cartierul Crangasi, în faţa unui centru comercial.

Incidentul s-a petrecut în această intersecţie din Sectorul 6 al Capitalei. După o şicanare în trafic, şoferii au coborât din maşină şi au început să se certe. Numai că, unul dintre ei a scos cuţitul.

Cel mai tânăr dintre şoferi, un bărbat de 28 de ani, a fost înjunghiat şi abandonat de agresor în mijlocul străzii. A fost apoi transferat la spital şi a scăpat cu viaţa.

Achetatorii continuă cercetările sub aspectul infracţiunilor de lovire sau alte violente şi conducere fără permis.

Este al doilea eveniment violent, în mai puţin de o săptămână în Capitală. Marţi, doi traficanţi de droguri şi-au reglat conturile pe un bulervard aglomerat, printre sute de maşini.

Gabriel Diaconu, psihiatru: "Ce observ în ultima vreme este o serie de fenomene cu violenţă de trafic şi violențe între şoferi. Explicaţia posibilă: poate să aibă de-a face cu şoferii sau poate are de-a face şi cu axa legii, cu felul în care autorităţile rezolvă problema violenţei în trafic şi a prevenţiei, în deosebi."

Din cauza agresivităţii din trafic, mai bine de jumătate din şoferi nu se simt în siguranţă la volan, arata un studiu făcut de Poliţia Romană. Trei sferturi dintre șoferii chestionați au declarat anul trecut că au fost victime ale agresiunilor în trafic.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Împușcături și bătaie cu bâte în Piața Constituției. O persoană a murit

S-au tras focuri de armă, duminică seară, în Piața Constituției din București, chiar în fața Parlamentului și la câțiva pași de clădirea SRI.

Leguma minune pe care o importăm din Polonia. Fermierii români se feresc să o cultive

Sfecla roşie este alimentul minune al toamnei. Transformată în suc natural, gătită în borşuri sau supe cremă, pusă la murat sau în salate, este considerată una dintre cele mai nutritive legume, însă la noi în ţara se cultivă pe suprafeţe foarte mici.

Pe la câte ghișee trebuie să treci ca să radiezi mașina: ”Nebuneală ca în România”

România, țara în care industria IT este în plin avânt, ocupă ultimul loc în Europa atunci când vine vorba despre digitalizarea serviciilor publice.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.