Avertisment pentru șoferi: Polei şi carosabil umed, pe mai multe artere din ţară
![Replica RAR după ce un șofer a întrebat dacă anvelopele de iarnă sunt obligatorii și pentru BMW-uri](https://image.stirileprotv.ro/media/images/1920x1080/Oct2022/62297839.jpg)
Șoferii sunt sfătuiți să aibă o atenție sporită la volan în această perioadă, din cauza condițiilor meteo nefavorabile. Pe mai multe artere rutiere din țară se circulă cu dificultate.
Centrul Infotrafic a transmis, miercuri, că pe arterele din mai multe zone ale ţării se circulă în condiţii de carosabil umed, iar pe DN 18 B, în judeţul Maramureş este polei.
În zona de munte din mai multe judeţe ninge, iar poliţiştii recomandă şoferilor prudenţă sporită.
„Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că, la această oră, nu sunt drumuri naţionale sau autostrăzi cu circulaţia închisă din cauza condiţiilor meteorologice sau ca urmare a vreunui eveniment rutier. Sunt semnalate condiţii de polei pe DN 18B Târgu Lăpuş – Cerneşti, judeţul Maramureş, unde se acţionează cu material antiderapant”, a transmis, miercuri, Centrul Infotrafic.
A fost emis cod galben de ninsori pentru zona montană a judeţelor Bihor, Braşov, Caraş-Severin, Dâmboviţa, Gorj, Hunedoara, Maramureş. De miercuri, ora 10.00, până vineri la aceeaşi oră, la munte va ninge, însemnat cantitativ.
Pe artere rutiere principale, respectiv autostrăzile A1 Bucureşti-Piteşti, A2 Bucureşti – Constanţa, A3 Bucureşti – Ploieşti şi DN 1 Ploieşti-Braşov, traficul se desfăşoară pe un carosabil parţial umed, fără precipitaţii.
„Pentru prevenirea unor evenimente rutiere grave, le recomandăm conducătorilor auto să se informeze cu privire la condiţiile meteo din zonele în care urmează să se deplaseze şi să-şi echipeze corespunzător autovehiculul. Dacă partea carosabilă este umedă sau alunecoasă, reduceţi viteza pentru a putea opri în siguranţă dacă situaţia o impune, având în vedere că distanţa de frânare, în astfel de condiţii, este mult mai mare”, au transmis poliţiştii.
Sursa: Centrul Infotrafic
Etichete: autostrada, soferi, drumuri, infotrafic,
Dată publicare:
01-02-2023 07:44