Augustin Zegrean, ales pentru un nou mandat de presedinte al Curtii Constitutionale

61250467

Judecatorul Augustin Zegrean a fost ales, luni, pentru un nou mandat de presedinte al Curtii Constitutionale.

Augustin Zegrean a declarat ca a fost ales cu "majoritate suficienta" in functia de presedinte al Curtii Constitutionale, pentru un nou mandat de trei ani.

El a spus ca CC si-a facut datoria, a respectat Constitutia, legea, iar pe viitor va face acelasi lucru.

Noii judecatori ai Curtii Constitutionale, Daniel Morar, Mona Pivniceru si Valer Dorneanu, numiti pentru un mandat de noua ani, au depus juramantul de investitura, luni, in fata sefului statului, intr-o ceremonie desfasurata la Palatul Cotroceni.

Dupa depunerea juramantului de investitura, membrii Curtii Constitutionale s-au reunit in prima sedinta in noua componenta, in care a fost ales presedintele CC pentru urmatorii trei ani.

Daniel Morar, Mona Pivniceru si Valer Dorneanu i-au inlocuit la Curtea Constitutionala pe judecatorii Acsinte Gaspar, Ion Predescu si Aspazia Cojocaru, carora le-a expirat mandatul pe 8 iunie.

Potrivit articolul 5 din Legea 47/1992 privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale, CC se compune din noua judecatori numiti pentru un mandat de noua ani, care nu poate fi prelungit sau innoit, trei judecatori sunt numiti de Camera Deputatilor, trei de Senat si trei de Presedintele Romaniei. De asemenea, acelasi articol prevede ca CC se innoieste cu o treime din numarul judecatorilor din 3 in 3 ani.

Printr-un decret din 18 aprilie 2007, presedintele Traian Basescu l-a numit judecator al Curtii Constitutionale pe Augustin Zegrean, care si-a intrat in functie in 13 iulie 2007, mandatul sau expirand in 2016.

Zegrean a fost desemnat pe 17 iunie 2010 in functia de conducere a institutiei, pentru trei ani. Potrivit Legii privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale, mandatul presedintelui poate fi reinnoit.

Augustin Zegrean (59 de ani) este absolvent al Facultatii de Drept a Universitatii Babes-Bolyai, Cluj-Napoca (1980). Intre 1980 si 1988 a fost consilier juridic, dupa care a fost avocat in Baroul Bistrita-Nasaud, specializat in drept civil si comercial.

Intre 1990 si 1992, Zegrean a fost senator PD, vicepresedinte al Comisiei juridice a Senatului, membru al Comisiei de redactare a Constitutiei. In 2004, a fost ales deputat, membru in Comisia juridica de disciplina si imunitati a Camerei Deputatilor.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Violeta Popescu, actrita Teatrului National din Iasi, a murit

Violeta Popescu, actrita a Teatrului National "Vasile Alecsandri" din Iasi, a murit, iar trupul neinsufletit al acesteia va fi depus in foaierul institutiei, marti, de la ora 10.00, pentru ca cei care doresc sa poata sa ii aduca un ultim omagiu.

Seful pilotilor Wizz Air: Aterizarea de sambata, extrem de dificila, a fost executata ca la carte

''Echipajul Wizz Air si-a facut meseria ca la carte, iar faptul ca 171 de oameni au coborat teferi pe pista aeroportului Fiumicino, li se datoreaza comandatului dar si insotitoarelor de bord, romance. Suntem mandri de toti'.'

Cod galben de furtuna in jumatate de tara. Cum arata centrul orasului Deva dupa 20 de minute de ploi

Mai mult de jumatate de tara se pregateste pentru ce e mai rau. De luni dupa amiaza pana marti dimineata 30 de judete din nordul, centrul, sud vestul si vestul Romaniei, se afla sub incidenta unui cod galben de ploi torentiale.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.