Atasatul cu afaceri al Ambasadei SUA, despre cazul Mircea Basescu, taxa pe stalp si influenta Rusiei asupra Romaniei

×
Publicitate

Arestarea lui Mircea Basescu arata ca procurorii si sistemul juridic sunt cu adevarat independenti, este de parere atasatul cu afaceri al Ambasadei Statelor Unite, in prima reactie a unui oficial american, de la izbucnirea scandalului cu Bercea Mondial.

Intr-un interviu acordat Stirilor PRO TV, la final de mandat, Duane Butcher vorbeste si despre noua taxa pe stalp, pe care o considera un pas in directia gresita.

Diplomatul american considera extraordinare progresele facute anul acesta in lupta impotriva coruptiei.

Sunt extrem de impresionat de eroismul celor care lupta impotriva coruptiei, cateodata in conditii extrem de dificle. In special in contextul unora dintre atacurile din presa impotriva celor care isi fac treaba si se lupta pentru Romania”, a spus Duane Butcher.

Oficialul american a vorbit pentru prima oara si despre arestarea lui Mircea Basescu:

Nu comentam cazuri anume. Va pot spune insa ca acest caz intareste independenta procurorilor si a sistemului judiciar. Arata ca in aceasta tara oamenii sunt egali in fata legii. Si ca nici macar legaturile de familie la cel mai inalt nivel nu vor proteja pe cineva care a comis o infractiune.

Pe plan economic, ambasada americana critica modalitatea in care a fost introdusa taxa pe stalp, din care guvernul spera sa acopere gaurile lasate de reducerea contributiilor de asigurari sociale.

Noi consideram ca taxa va afecta profitabilitatea multor companii de stat si se va transforma intr-o povara pentru buget. Suntem de parere ca felul in care taxa a fost introdusa este un pas in directia gresita”, adauga Butcher.

Oficialul american a comentat si influenta Rusiei in Romania, in contextul crizei din Ucraina.

Nu putem ignora influenta Rusiei, dar luand in calcul ce se intampla in regiune, sunt foarte putine tari mai bine pregatite ca Romania sa faca fata influentei Rusiei”, a mai declarat oficialul.

Articol recomandat de sport.ro
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Citește și...
O sală de păcănele mai puțin, o școală mai mult. Propunerea CJ Timiș către primăriile din subordine

Consiliul Județean Timiș le promite primăriilor bani pentru școli și grădinițe dacă elimină sălile de jocuri de noroc.  

Un bărbat din Iași a sunat de două ori la 112, nemulțumit că era tratat pe scaun la spital. A amenințat că se sinucide

Un bărbat de 65 de ani, aflat în stare avansată de ebrietate, a apelat de două ori numărul de urgenţă 112, nemulţumit de faptul că este tratat pe scaun în Unitatea de Primiri Urgenţe (UPU) a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă "Sf. Spiridon" Iaşi.

Diana Buzoianu: Romsilva a fost tratată ca o moșie, iar cei care pierd funcții încearcă acum să blocheze schimbările

Oameni care au tratat Romsilva ca pe propria moşie şi pierd funcţii de conducere în urma unui proces transparent de reorganizare contestă acum acest proces, susţine ministra mediului, Diana Buzoianu.

Recomandări
Guvernul a redus temporar acciza la motorina standard cu 30 de bani pe litru, pe perioada crizei. Impactul bugetar estimat

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență prin care reduce temporar acciza la motorină cu 30 de bani pe litru, măsură aplicată pe durata crizei, pentru a atenua impactul creșterii prețurilor la carburanți asupra populației și economiei.

Mircea Lucescu a suferit un infarct miocardic acut. Este în stare stabilă la Spitalul Universitar

Fostul antrenor al naţionalei Mircea Lucescu a suferit un infarct miocardic acut vineri dimineaţă, la Spitalul Unversitar, de unde urma să fie externat.

Vremea se schimbă radical de Paște. Care este prognoza meteo pentru intervalul 6 aprilie – 4 mai

Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni arată că începutul lunii aprilie va fi mai rece decât normal în special în nord și nord-est, cu precipitații apropiate de media perioadei.