Accident în Voluntari. Motociclist grav rănit după impactul cu un autobuz

×
Publicitate

Un accident a avut loc, marți seară, în orașul Voluntari din Ilfov. Un motociclist a ajuns la spital după ce un autobuz al companiei locale de transport în comun l-a lovit frontal într-o intersecție.  

Impactul a fost atât de puternic încât bărbatul, în vârstă de 53 de ani, a fost aruncat câțiva metri pe șosea. Poliția urmează să stabilească cine e vinovat pentru evenimentul rutier.

Accidentul a avut loc în jurul orei 23.00, când autobuzul Serviciului Transport Voluntari se retrăgea către depou, fără pasageri.

Motociclistul venea de pe stradă în momentul în care a avut loc impactul frontal cu autobuzul care voia să vireze la stânga. Până în momentul de față nu se știe care dintre cei doi șoferi nu a respectat culoarea semaforului.

Claudiu Constantin, dispecer STV: „Autobuzul încerca să facă stânga să intre pe stradă să își continue traseul. Așa era traseul.”

Protestele de la benzinării au continuat în Capitală. Șoferii au format cozi pentru a cumpăra câteva picături de carburant

Din fericire, starea motociclistului este una stabilă chiar dacă a fost aruncat la câțiva metri pe șosea în urma tamponării. Conducătorul auto al mijlocului de transport în comun nu a fost rănit.

Bărbat: „Nu era rea starea motociclistului. A avut cască, chiar a vorbit aici jos și nu era rău. N-avea mâna ruptă, piciorul rupt, dar depinde la spital ce se întâmplă. La intersecția asta se întâmplă multe accidente, probabil se forțează și semaforul.”

Din cauza neatenției și a benzilor mult prea înguste care nu le permit autobuzelor să vireze regulamentar în zonă au loc des accidente, spun localnicii.

Bărbat: „E o problemă cu această intersecție. Eu lucrez la 200 de metri mai în față și zilnic sunt accidente aici. Ceva nu funcționeză la această intersecție. Motocicleta sigur nu a fost de vină. Din ce observ, probabil șoferul autobuzului.”

Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cum a avut loc evenimentul rutier.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, reacție superbă: postarea ei după finala French Open, virală
GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, reacție superbă: postarea ei după finala French Open, virală
Citește și...
Românii și încrederea în Armată. ”Militarii fac minuni cu ceea ce au la dispoziție”

Românii pot avea în continuare încredere în Armată, întrucât militarii români ”fac minuni cu ceea ce au la dispoziție”, a declarat sâmbătă la Constanța ministrul Apărării, Radu Miruță. 

De ce nu tragem: ”Dacă două ţări sunt în război şi a treia ţară trage înspre teritoriul de război, ea devine cobeligerantă”

Preşedintele României a declarat sâmbătă că dacă două ţări sunt în război şi a treia ţară trage înspre teritoriul de război, ea devine cobeligerantă şi acesta e motivul pentru care noi nu tragem înspre Ucraina când intră drone în spaţiul nostru aerian.

România, sub cod galben de furtuni violente. Ploile au transformat străzile în râuri în mai multe județe

Aproape toată România este sub cod galben de instabilitate atmosferică. S-a rupt cerul, iar vântul a bătut ca turbat în special în Moldova și în estul Munteniei.

Recomandări
Nicușor Dan, despre drona explodată la Constanța: Tehnologie nouă, suntem în proces de adaptare. Nu a existat greșeală umană

Președintele României a mers sâmbătă în Constanța, după ce vineri, în port, o dronă maritimă ucraineană s-a autodetonat. 

Putin refuză să oprească războiul, dar propovăduiește democrația: ”Asta îi sfătuiesc pe toți”. Supărat că a fost făcut bătrân

Vladimir Putin exclude categoric o întrevedere față în față cu Volodimir Zelenski. Și a condamnat tonul, pe care l-a numit „insolent”, al scrisorii deschise în care liderul de la Kiev i-a lansat invitația.

Natalie Musteață, regizoarea de origine română premiată cu Oscar, i se destăinuie Andreei Esca: ”Pare atât de absurd”

Regizoarea de origine română Natalie Musteață și partenerul ei, artistul Alexandre Singh, au câștigat anul acesta Oscarul pentru cel mai bun scurtmetraj.