A treia ediție a concursului internațional de atelaje canine din Pasul Tihuța

×
Publicitate

A început a treia ediție a concursului internațional de atelaje canine din Pasul Tihuța. 35 de sportivi din România și din alte țări europene sunt în competiţie.

Câini din rasele Husky Siberian, Malamut de Alaska, Samoyed și Câine de Groelanda trebuie să tragă săniile pentru a parcurge un traseu de 32 de kilometri.

Unul dintre premii va fi oferit de asociația condusă de Tibi Ușeriu și fratele său, Alin, concurentului care va obține cea mai bună viteză. Concursul a început sâmbătă și va continua și duminică, când vor fi desemnați și câștigătorii la toate cele nouă categorii.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Putin dă o lovitură de proporții! Rușii își trec în cont o victorie colosală în fața occidentalilor
Putin dă o lovitură de proporții! Rușii își trec în cont o victorie colosală în fața occidentalilor
Citește și...
Reclamații în lanț la CFR. 65% dintre călători spun că nu funcționează aerul condiționat în trenuri

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruţă, afirmă că 65% dintre călătoriiCFR au reclamat că nu funcţionează aerul condiţionat în trenuri.

Cum s-a produs accidentul în care a murit pilotul român Adrin Rus și un pilot austriac. Motocicletele lor au luat foc

Pilotul român de curse moto Adrian Rus supranumit - „Sinner” a murit în urma unui accident dramatic petrecut la o competiție din Cehia. S-a întâmplat la startul unei curse,și a fost implicat și un al doilea pilot din Austria.

ANIMAȚIE GRAFICĂ. Cum a avut loc accidentul din Munții Bucegi în care o alpinistă și-a pierdut viața

Are loc o anchetă complicată în cazul accidentului produs în masivul Caraiman, unde o tânără medic stomatolog la o clinică din București a murit, iar trei bărbați au fost răniți. 

Recomandări
Rezultate BAC 2026. Numărul mediilor de 10 a crescut după contestații. Este cea mai mare rată de promovare din ultimii 17 ani

Rezultatele finale ale examenului de bacalaureat au fost publicate cu o zi înainte de termenul stabilit inițial, de Ministerul Educației. După soluționarea contestațiilor, încă 2.600 de candidați au reușit să treacă de pragul mediei 6.

Înscrieri la facultate 2026. Universitățile vin cu specializări noi, dar și cu taxe mai mari pentru viitorii studenți

Cu această ocazie și universitățile din România încep înscrierile pentru admitere, iar noul an academic va aduce schimbări importante, dar și facilități pentru atragerea candidaților. 

ANIMAȚIE GRAFICĂ. Cum a avut loc accidentul din Munții Bucegi în care o alpinistă și-a pierdut viața

Are loc o anchetă complicată în cazul accidentului produs în masivul Caraiman, unde o tânără medic stomatolog la o clinică din București a murit, iar trei bărbați au fost răniți.