A murit Marius Bațu. Artistul de muzică folk, cunoscut pentru formațiile Poesis și Pasărea Colibri, avea 65 de ani

62500332
Agerpres

Unul dintre cei mai apreciați cântăreți de muzică folk din România, Marius Bațu, a murit la vârsta de 65 de ani.

Artistul urma să susțină un concert sâmbătă, 23 noiembrie, la Casa de Cultură ”Traian Grozăvescu” din Lugoj, la un eveniment intitulat ”Rădăcini în vers și cântec”.

Marius Bațu a ajuns cunoscut la sfârșitul anilor 70, după ce a înființat, alături de Eugen Baboi, grupul Poesis. Ulterior, în perioada 1982-1985, activitatea sa a fost legată de „Cenaclul Flacăra”.

Potrivit unor surse din rândul prietenilor săi, vestea decesului muzicianului a fost confirmată de un alt interpret celebru de folk, Ducu Bertzi, care a fost și unul dintre apropiații lui Marius Bațu.

Se pare că lui Bațu i s-a făcut rău vineri seara, după un concert pe care l-a susținut la Timișoara. El a ajuns la spital, unde medicii ar fi constatat că are probleme cardiovasculare.

Deși nu se simțea bine, Marius Bațu ar fi refuzat să renunțe la concertul pe care urma să îl susțină în Lugoj, sâmbătă seara. În cele din urmă, potrivit surselor, el ar fi murit în noaptea de vineri spre sâmbătă, în jurul orei 1 noaptea, după ce ar fi suferit un infarct.

Marius Bațu a colaborat cu mai mulți artiști și formații de folk și rock din România, precum Holograf, Mircea Vintilă, Ovidiu Lipan Țăndărică, Dinu Olărașu, Ilie Stepan Project sau Compact.

FOTOConcert extraordinar în memoria lui Florian Pittiș (2013): (de la stg. la dr.): Teo Boar, Mircea Vintilă, Ducu Bertzi, Marius Bațu și Mircea Baniciu.

Marius Batu, Ducu Bertzi

”O veste foarte tristă în această dimineață... Marius Bațu ne-a părăsit. Foarte bun muzician, coleg de scenă și bun prieten! Drum lin!” - a transmis Mircea Baniciu într-un mesaj pe Facebook.

 

„Ne-a părăsit Marius Baţu. Devreme, mult prea devreme... Un artist deosebit, o voce minunată, un coleg cum rar am putut întâlni, un om deosebit de bun, un prieten! Inima lui a încetat să mai bată, iar cântecul lui şoptit s-a stins.Drum lin la stele Kir Marius, Dumnezeu să te-odihnească!”, a scris și Nicu Alifantis.

Şi trupa Holograf i-a adus un omagiu lui Marius Baţu.

”Cântecul şoptit s-a stins!
Prea devreme şi prea abrupt Marius Baţu!
Drum lin prietene!
Dumnezeu să-ţi lumineze calea!”
, a transmis formația.

Nu în ultimul rând, Marius Bațu a cântat alături de formația Pasărea Colibri, cu care a lansat albumul ”Încă 2000 de ani”.

 
Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noul Audi A5 impresionează cu un detaliu incredibil + În cât timp prinde suta: ”E mai sportiv decât generația precedentă”
FOTO Noul Audi A5 impresionează cu un detaliu incredibil + În cât timp prinde suta: ”E mai sportiv decât generația precedentă”
Citește și...
Un urmărit internaţional aflat pe lista Most Wanted, adus din Rusia în România. Are de executat peste 12 ani de închisoare

Un urmărit internaţional din categoria Most Wanted a fost adus în ţară, luni, din Rusia.

Un bărbat din Timiş a fost reţinut după ce a furat 40 de panouri fotovoltaice

Un bărbat a fost reţinut, marţi seara, de poliţiştii timişeni, pentru furtul calificat a 40 de panouri voltaice şi a altor componente, în urma mai multor percheziţii domiciliare efectuate în satul Jena din comuna Găvojdia.

Primăria Capitalei anunță că va construi opt parcări subterane și una supraterană. Zonele vizate de proiect

Municipalitatea București intenţionează să construiască opt parcări subterane şi una supraterană, toate în parteneriat public-privat.

Recomandări
Consultări politice la Cotroceni. SURSE: Președintele Nicușor Dan nu a spus ce soluție vede pentru ieșirea din blocaj

Prima rundă de consultări de la Palatul Cotroceni pentru formarea unui nou guvern s-a încheiat fără un rezultat concret.

Negocieri la Cotroceni. Este tot mai clar ce fel de Guvern exclud din start forțele parlamentare. Varianta fără susținere

După consultările politice de luni, de la Palatul Cotroceni, între președintele Nicușor Dan și marile partide parlamentare, este tot mai sigur că nu vom mai avea o coaliție cu PSD și PNL, iar ideea unui Executiv tehnocrat nu are momentan susținere clară.

Ce arată primele sondaje după moțiunea de cenzură. Diferențe mari privind intențiile de vot

AUR se menţine pe primul loc în intenţiile de vot pentru alegerile parlamentare, iar PNL a crescut faţă de aprilie şi a trecut pe locul al doilea, devansând PSD, care a ajuns pe poziţia a treia.