18.000 de cazuri de variola maimuței până în prezent. Apelul OMS

62262759
Shutterstock

Variola maimuței la nivel global a trecut de cifra de 18.000 de cazuri, în 78 de țări. Majoritatea cazurilor au fost localizate în Europa, a comunicat Organizația Mondială a Sănătății.

Au fost înregistrate peste 18.000 de contaminări, au transmis miercuri oficialii OMS. Instituția sanitară mondială a declarat sâmbătă focarul de variola maimuţei drept urgenţă sanitară globală.

„Acesta este un focar care poate fi oprit... cel mai bun mod este prin reducerea riscului de expunere. Asta înseamnă să faci alegeri sigure pentru tine şi pentru ceilalţi”, a declarat Tedros Adhanom Ghebreyesus, directorul general OMS, într-o conferinţă de presă, la Geneva.

Variola maimuţei (”monkeypox) este în curs de a fi redenumită, pentru a evita ca numele să fie folosit drept ”armă” sau într-un mod rasist, a declarat Mike Ryan, directorul pentru urgenţe al OMS.

Până în prezent, au fost raportate 98% din cazurile din afara ţărilor din Africa unde virusul este endemic.

OMS recomandă vaccinarea grupurilor cu risc ridicat. Tedros a avertizat că este nevoie de câteva săptămâni după administrarea celei de-a doua doze de vaccin pentru a obţine protecţie deplină, astfel că oamenii ar trebui să ia alte măsuri de precauţie până la acel moment.

În general, boala provoacă simptome uşoare până la moderate, inclusiv febră, oboseală şi leziuni dureroase ale pielii care dispar în câteva săptămâni.

Tedros a spus că sunt disponibile aproximativ 16 milioane de doze de vaccin aprobat, dar numai în vrac, aşa că va dura câteva luni pentru a le introduce în flacoane.

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Întârzieri de 140 de minute între Gura Motrului și Filași, din cauza unui marfar deraiat

Traficul feroviar a fost afectat, miercuri seară, în zona Gura Motrului-Filiași, ca urmare a deraierii unui tren de marfă privat.

MApN: Nou-născut în stare gravă, transportat în Italia, cu o aeronavă militară

O aeronavă C-27 J Spartan a Forţelor Aeriene Române, configurată pentru misiuni medicale, a decolat, miercuri, din Baza 90 Transport Aerian din Otopeni pentru a efectua o misiune de tranport umanitar a unui pacient nou-născut, aflat în stare gravă.

Rata de absorbție a fondurilor europene a adus România la egalitate cu Germania, spune premierul Ciucă

Rata de absorbție a fondurilor europene pentru România o plasează la un nivel fruntaș față de alte țări europene cu tradiție, spune premierul Ciucă. Este de 64,5% și a adus România la un nivel egal cu Germania şi foarte aproape de Franţa (65%).

Recomandări
Energia produsă la Rovinari, de 2-3 ori mai ieftină decât cea importată. Cât costă un megawatt-oră

În plină criză energetică, România mizează din nou mai mult pe centralele pe cărbune. La Rovinari funcționează acum trei capacități de producție, în loc de două pentru a acoperi o parte din deficitul generat de oprirea Unității 2 de la Cernavodă. 

Ce urmează după decizia CCR privind legea integrității. Opțiunea pe care o are la dispoziție Nicușor Dan

Amendamentul PSD din legea integrității care îl lasă fără mandat pe primarul Timișoarei Dominic Fritz a fost declarat constituțional de judecătorii CCR.

Opere ale pictorului Alexandru Țipoia, prezentate în premieră la Inspectorul Pro. Familia vrea să le doneze statului

Creația pictorului Alexandru Țipoia este oferită gratuit statului român. Dar, procesul de donație s-a blocat în birocrație, spune familia.