12 locuinte distruse de o explozie produsa intr-o garsoniera din Brasov. Ce a provocat deflagratia

×
Publicitate

O femeie a fost grav ranita, iar 12 locuinte au fost afectate in urma unei explozii, luni dimineata, intr-o garsoniera din Brasov.

De vina pare sa fi fost o acumulare de gaze in bucataria victimei, iar cand aceasta a vrut sa aprinda lumina s-a produs deflagratia. Femeia are arsuri grave pe jumatate din suprafata corpului, iar garsoniera in care locuieste cu chirie a fost complet distrusa.

Scosi din case de bubuitura puternica de la etajul patru al blocului, vecinii au fiost martorii unor secene teribile.

In garsoniera unde s-a produs deflagratia nu mai e nimic intreg. Alte 11 locuinte vecini au ramas si ele fara usi si geamuri.

Pompierii au descoperit repede cauza deflagratiei. Furtunul care leaga butelia de aragazul la care femeia gatea era fisurat.

Victima a fost dusa la spital cu arsuri grave pe 35% din suprafata corpului. Medicii sunt inca rezervati in privinta sanselor ei de supravietuire.

Victima locuia singura in garsoniera pe care o inchiriase de mai multa vreme in Brasov.  Blocul nu este racordat la gaz astfel ca locatarii sunt nevoiti sa foloseasca butelii.

Daca ancheta va stabili ca instalatia de alimentare a aragazului a fost facuta de chiriasa, ea va trebui sa suporte pagubele produse atat in garsoniera inchiriata, cat si in locuintele vecine.

Deocamdata, insa, femeia este in spital cu arsuri pe aproape jumatate din corp. Urmeaza ca anchetatorii sa evalueze pagubele si sa ia legatura cu proprietarul garsonierei.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Perchezitii la Universitatea din Targu Jiu. Un profesor ar fi luat mita de la studenti pentru a trece examenul de licenta

Procurorii fac perchezitii la Universitatea din Targu Jiu, intr-un dosar in care sunt cercetati un profesor si studenti care i-ar fi dat mita pentru a-i ajuta sa obtina note de trecere la examenul de licenta.

O aeronava Blue Air care zbura pe ruta Bucuresti - Koln a aterizat de urgenta la Timisoara. Ce problema a fost semnalata

Pasagerii din aeronava Blue Air Bucuresti - Koln care a aterizat de urgenta, luni, la Timisoara au fost preluati de un alt avion care a decolat spre destinatie dupa aproximativ patru ore de la producerea incidentului, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Un sat din Moldova traieste sub teroarea VULPILOR. "Noaptea iti este frica sa iesi afara din casa"

Un sat din Republica Moldova traieste de cateva luni cu spaima vulpilor. Oamenii spun ca au obosit sa mai lupte cu pradatoarele care ii lasa fara pasarile din gospodarie.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.