11 persoane reținute în dosarul angajărilor pe șpagă la spitalul din Botoșani. Bijuterii din aur și ceasuri, pentru promovări

×
Codul embed a fost copiat

Mai multe persoane ar fi primit ca mită bijuterii şi sume de până la 15.000 de euro pentru angajări la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) "Mavromati" din Botoşani, potrivit unui comunicat transmis de Serviciul Teritorial Suceava al DNA.

Procurorii au dispus în acest dosar punerea în mişcare a acţiunii penale şi luarea unor măsuri preventive, începând cu datele de 13 şi 14 decembrie 2023, faţă de un număr de 15 inculpaţi.

Astfel, a fost dispusă măsura reţinerii faţă de 11 persoane: Caba Doina, la data faptelor manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă "Mavromati" Botoşani, Crîşmaru Coca Stela, la data faptelor director de îngrijiri, Malancea Claudia, la data faptelor medic şef Secţia ATI, Sărban Cornelia Anca, la data faptelor medic-şef Secţie Medicină Internă Săveni aparţinând SJU "Mavromati" Botoşani, Tatarcan Silvian Adrian, la data faptelor şef al Serviciului Administrativ, Tehnic şi Aprovizionare, Dornescu Daniela, la data faptelor economist la Compartimentul Evaluare şi Statistică Medicală, Andronache Cristina Niculina, la data faptelor registrator-medical, Caliniciuc Liliana Laura, la data faptelor economist la biroul Salarizare, Focşa Mirela Gabriela, la data faptelor referent de specialitate în cadrul Serviciul de Management al Calităţii şi secretară a managerului SJU "Mavromati" Botoşani, Preda Marinela, la data faptelor asistent-medical şef Secţia ATI şi un administrator al unei societăţi comerciale.

Cei 11 sunt cercetaţi pentru săvârşirea, în forma autoratului, a complicităţii şi a instigării, a unor infracţiuni de luare de mită, trafic de influenţă şi folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii, în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri ori alte foloase necuvenite.

De asemenea, a fost dispusă măsura controlului judiciar faţă de patru persoane, între care medicii Dominte Maria Loredana şi Oprişan Oviciu Gabriel şi asistenta Constantinescu Monica Geanina, în sarcina cărora a fost reţinută comiterea, în forma autoratului, a complicităţii şi a instigării, a unor infracţiuni de luare de mită, trafic de influenţă şi folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii.

Citește și
oameni in aeroport
Un proiect de lege obligă instituțiile să ofere apă gratuit. Apa de băut costă până la 20 de lei în aeroporturi și gări

Potrivit DNA, în dosar sunt efectuate cercetări cu privire la comiterea de către funcţionari publici a unor infracţiuni de corupţie şi asimilate celor de corupţie în perioada 2018-2023, în contextul fraudării unor concursuri de promovare sau ocupare a unor posturi şi al transferurilor de personal medical în cadrul SJU "Mavromati" Botoşani.

"Concret, în intervalul de timp menţionat, inculpaţii, în calităţile amintite anterior, ar fi pretins şi primit, direct sau prin intermediari, de la diverse persoane, inclusiv personal medical: bijuterii şi sume de bani cuprinse între 8.000 - 15.000 de euro pentru un post de asistent medical, iar un post de altă natură, cum ar fi: muncitor, îngrijitor, brancardier, spălătoreasă, ş.a., sume cuprinse între 2.000 - 5.000 de euro, cu precizarea că sumele de bani pretinse/oferite/remise/primite creşteau, în funcţie de adaosul fiecărui intermediar participant la mecanismul infracţional. Ca o precizare, în anul 2019, 'costul' pentru ocuparea unui post de asistent ar fi fost de 8.000 de euro, în 2022 a crescut la 10.000 euro, iar în 2023 a ajuns la 15.000 euro; sume de bani necuantificate încă, bijuterii din aur, ceasuri de lux, pentru promovarea pe posturi de medic specialist, transferul personalului medical din cadrul altor unităţi medicale (...), aprobarea scoaterii la concurs a unor posturi", se menţionează în comunicat.

Conform aceleiaşi surse, sumele de bani ce ar fi fost primite cu titlu de mită, identificate până în prezent, se ridică la un total de aproximativ 65.000 de euro.

DNA precizează că în dosar se desfăşoară acte de urmărire penală şi faţă de alte persoane.

În cursul zilei de joi, cele 11 persoane reţinute urmează să fie prezentate Tribunalului Suceava cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Articol recomandat de sport.ro
Stadionul din Bacău: teatrul mort din centrul orașului! Cum mai arată „sufletul” fotbalului băcăuan
Stadionul din Bacău: teatrul mort din centrul orașului! Cum mai arată „sufletul” fotbalului băcăuan
Citește și...
Un proiect de lege obligă instituțiile să ofere apă gratuit. Apa de băut costă până la 20 de lei în aeroporturi și gări
Un proiect de lege obligă instituțiile să ofere apă gratuit. Apa de băut costă până la 20 de lei în aeroporturi și gări

În curând am putea să nu mai dăm bani pentru apa de băut în aeroporturile, gările și stațiile de metrou din România.

Guvernul a explicat „mișcarea banilor” din impozite. Românii aveau taxe prea mici față de UE, dar nicio vorbă despre venituri
Guvernul a explicat „mișcarea banilor” din impozite. Românii aveau taxe prea mici față de UE, dar nicio vorbă despre venituri

Banii obținuți din impozitele şi taxele majorate pe clădiri terenuri și autovehicule vor rămâne la primării. În schimb, Guvernul va împărți mai puțini bani în teritoriu.

O turistă din Timișoara a suferit un accident groaznic, fracturându-și coloana. Intervenții în lanț ale salvamontiștilor
O turistă din Timișoara a suferit un accident groaznic, fracturându-și coloana. Intervenții în lanț ale salvamontiștilor

Peste 100 de intervenţii au avut salvamontiştii în ultimele 24 de ore. Atraşi de spectacolul iernii și de sporturile de sezon, turiştii se înghesuie în staţiunile de schi.

Recomandări
Efectele aerului rece de la Polul Nord resimțite deja în România. Gerul devine și mai aprig în zilele următoare
Efectele aerului rece de la Polul Nord resimțite deja în România. Gerul devine și mai aprig în zilele următoare

Gerul a cuprins întreaga țară și devine și mai aprig în zilele următoare. Au fost -18 grade în Satu Mare, duminică dimineața, dar vom avea și -20, spun meteorologii.

Explicația Guvernului pentru majorarea taxelor și impozitelor locale. Impact bugetar de 3,7 miliarde lei în 2026
Explicația Guvernului pentru majorarea taxelor și impozitelor locale. Impact bugetar de 3,7 miliarde lei în 2026

Guvernul a transmis o serie de clarificări privind decizia de majorare a impozitelor și taxelor pe proprietate – clădiri, terenuri și autovehicule.

Ce coeficienți de reducere au fost eliminați din legea impozitelor. De ce proprietarii de clădiri vechi sunt cei mai afectați
Ce coeficienți de reducere au fost eliminați din legea impozitelor. De ce proprietarii de clădiri vechi sunt cei mai afectați

Noile prevederi intrate în vigoare anul acesta în privinţa stabilirii cuantumului impozitelor pe clădiri elimină coeficienţi de reducere care aveau impact direct asupra bazei de impozitare.