Ziua Națională, sărbătorită cu ceremonii și parade militare în toată țara: ”Suntem mândri că suntem români”

×
Publicitate

Ziua Națională a fost sărbătorită prin ceremonii și parade militare și în restul țării.

La Constanța, Iași și Alba-Iulia, românii au ieșit în stradă pentru a vedea spectacolul. Peste tot, prezența a fost permisă cu condiția respectării măsurilor de siguranță sanitară.

În Constanța, ceremonia de Ziua Națională a avut loc în fața Monumentului Eroilor din Războiul de Independență, din Parcul Casei de Cultura.

Copil: ”Îmi place foarte mult Armata, vreau să fiu soldat, să salvez România. Sper ca românii să nu mai taie copacii și pădurile. La mulți ani, România!"

Patru mii de oameni au asistat și în Iași la parada militară organizată în apropierea Palatului Culturii. 200 de militari, jandarmi și pompieri au defilat prin fața lor.

Copil: "Ne-am adunat aici ca să vedem soldații."

Copil: "Am venit cu mama și verișorii mei și sora mea."

Spere deosebire de altădată, masa tradițională cu fasole și cârnați nu a fost organizată.

Miercuri seară nu se mai ține nici retragerea cu torțe a militarilor.

Accesul la paradă a fost permis doar cu condiția purtării măștii de protecție și a păstrării unei distanțe de cel puțin un metru între participanți.

O paradă impresionantă va avea loc și la ora 15.00 în Alba Iulia.

Orașul - în care acum 103 ani s-a înfăptuit Unirea - este plin de oameni, veniți de peste tot din țară, ca să ia parte la sărbătoare.

Participant: "Suntem din localitatea din Ieud - Maramureș și am venit să sărbătorim împreună Ziua României. Suntem puțin emoționați, retrăim momentele care le-au avut înaintașii noștri. Ieudul a avut o delegație numeroasă de la Unirea din 1918."

Turistă: ”Suntem mândri că suntem români."

550 de militari din nouă detașamente vor defila pe Bulevardul 1 Decembrie din Alba Iulia.

Alte nouă detașamente vor participa la parada cu vehicule Humvee, transportoare Piranha și mașini de artilerie antiaeriană și terestră.

Piloții de la Baza 71 Aeriană vor face spectacol pe cer cu elicoptere și avioane de luptă.

Miercuri seară vor fi concerte - proiectate pe patru ecrane, montate în mai multe locuri din oraș - și apoi un spectacol impresionant de lumină și culoare realizat cu ajutorul a o sută de drone.

Articol recomandat de sport.ro
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Citește și...
România, te iubesc! Emisiunea integrală din 21 decembrie 2025

România, te iubesc! Emisiunea integrală din 21 decembrie 2025

Povestea a doi români plecați cu visuri mari în Spania, care au transformat munca lor în imperii de afaceri în Madrid

Au plecat din țară în vremuri grele cu gândul să strângă bani și să se întoarcă. De atunci au trecut 20 de ani, și ei sunt tot acolo, în Spania, la Madrid. În urmă cu 19 ani, Paula Herlo a întâlnit la Madrid doi tineri cu visuri mari.

Cum a devenit o școală mică din Ocna Sibiului un simbol al speranței. Munca unui singur om a dus abandonul școlar la zero

La Ocna Sibiului, o mică școală gimnazială a devenit un loc unde visele pot prinde viața, un loc al speranței și schimbării.

Recomandări
PSD i-ar putea da lui Ilie Bolojan un ultimatum de 72 de ore pentru a demisiona. Ce ar urma în cazul unui refuz - Surse

Tensiunile din coaliția de guvernare cresc de la o zi la alta, iar scenariul unei crize politice devine tot mai plauzibil. Ilie Bolojan a declarat că nu va demisiona chiar dacă PSD va decide după 20 aprilie să iasă de la guvernare. 

Guvernul a redus temporar acciza la motorina standard cu 30 de bani pe litru, pe perioada crizei. Impactul bugetar estimat

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență prin care reduce temporar acciza la motorină cu 30 de bani pe litru, măsură aplicată pe durata crizei, pentru a atenua impactul creșterii prețurilor la carburanți asupra populației și economiei.

Noi bucăţi de dronă descoperite pe litoralul românesc. Plaja pe care au fost depistate

Mai multe bucăţi de dronă au fost descoperite, vineri după-amiază, pe plaja din Tuzla. Un bărbat a sunat, vineri, la 112 şi a anunţat descoperirea unor fragmente de dronă pe plaja din Tuzla, iar la faţa locului s-au deplasat poliţişti şi pompieri.