Un student a murit după ce a mâncat o porție de paste. Greșeala care i-a fost fatală

62017785
iStock

Un student belgian în vârstă de 20 de ani a murit în somn, după ce a mâncat o porție de paste pe le gătise în urmă cu cinci zile.

În toată această perioadă, a păstrat spaghetele la temperatura camerei. După ce le-a mâncat, i s-a făcut rău, așa că s-a băgat în pat sperând să adoarmă. A doua zi, însă, a fost găsit mort, scrie Daily Mail.

Studentul, identificat drept AJ, s-a îmbolnăvit după ce a mâncat o porție de paste pe care le gătise în urmă cu cinci zile. A încălzit mâncarea la microunde și a mâncat-o, după care a ieșit afară să facă sport.

O oră mai târziu, s-a întors acasă cu amețeală, dureri abdominale și migrene. 11 ore mai târziu, a fost găsit de părinți mort în camera sa.

Deși incidentul a avut loc în octombrie 2008, cazul a stârnit controverse, astfel că a fost evaluat de medici. Descoperirea făcută a apărut abia acum în Jurnalul Clinic de Microbiologie. Astfel, testele făcute de toxiologi au relevat că acesta a murit din cauza unei toxiinfecții alimentare cauzate de bacilul cereus, o bacterie care produce toxine, cauzând stări de vomă și diaree.

Din cauză că ficatul tânărului nu a putut elimina toate toxinele provocate de bacterie, organul a cedat, iar tânărul a murit.

„Multe persoane mănâncă paste sau tăiței, la o zi sau două după ce le-au gătit și se simt bine. Dar aveți grijă la orice aliment pe care îl lăsați la temperatura camerei mai mult de câteva ore. Dacă miroase ciudat, mai bine să fiți precauți decât să vă pară rău”, a spus Dr.Bernard.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Citește și...
Bărbatul din Galați care ținea de două săptămâni în casă cadavrul iubitei sale a fost arestat. Ar fi ucis-o în bătaie

Bărbatul de 40 de ani din Galați, care ținea de două săptămâni în casă trupul neînsuflețit al partenerei sale, a fost arestat. Procurorii au ajuns la concluzia că el ar fi cel care a ucis-o în bătaie pe femeia de 59 de ani.

O femeie din Prahova a fost amenințată cu moartea de soț. Bărbatul a fost reținut după ce a încălcat ordinul de protecție

Un bărbat de 58 de ani din Sângeru, județul Prahova, a fost reținut de polițiști după ce, aparent fără motiv, și-ar fi luat soția la bătaie. 

Avocat din Iași, condamnat la 9 ani și 2 luni de închisoare după ce și-a bătut cu bestialitate fosta parteneră

Aproape 10 ani de închisoare, cu executare. Atât a primit un avocat din Iași, în vârstă de 54 de ani, care și-a bătut cu bestialitate o fostă parteneră.

Recomandări
Cât poate rezista România fără importurile de petrol din Kazahstan. Benzinăriile au scumpit deja carburanții

Noi probleme pe piața carburanților. Principala rută prin care Kazahstanul își exportă petrolul a fost blocată după atacurile cu drone din Marea Neagră asupra vaselor cu țiței kazah.

La mila naturii. Case inundate, mașini distruse și sinistrați evacuați. Județul lovit cel mai tare de furtuni

Vremea rea a adus un potop de necazuri. O nouă rundă de ploi a umflat râurile, iar apele scurse de pe versanți au ajuns până în casele oamenilor. 

Grindeanu blochează jalonul PNRR legat de integritatea aleșilor. Motivul găsit de PSD să nu voteze noua lege a integrității

Jaloanele PNRR nasc un nou scandal. Enervat de noua lege a integrității, Sorin Grindeanu a anunțat că nu o va vota, pentru că cei din USR ar fi introdus în proiect unele paragrafe menite să-i ajute pe membrii partidului aflați în conflict de interese.