Două decese într-o singură zi pe litoral. Steagul roșu, arborat de salvamari

×
Publicitate

Marea Neagră continuă să facă victime în acest sezon. Un tânăr de 18 ani a murit la Olimp, iar un bărbat de 40 de ani la Costineşti. Ambele tragedii s-au petrecut marți dimineaţă.

Zilnic, sute de oameni îşi pun vieţile în pericol şi nu ascultă sfaturile celor care veghează la siguranţa lor. În sudul litoralului este arborat steagul roşu care interzice îmbăierea din cauza curenţilor extrem de puternici.

Salvamarii din sudul litoralului sunt în alertă încă de luni seară, când în doar două ore au avut mare nevoie de ajutor 16 turişti. Marți dimineaţă, un tânăr de 18 ani din Olimp nu a mai fost aşa de norocos şi şi-a pierdut viaţa după ce a fost luat de curenţi şi dus în larg.

Medicii de la SMURD au ajuns la Costineşti, unde au încercat să salveze un alt turist în vârstă de 40 de ani. Nici pentru el nu s-a mai putut face nimic.

Salvamarii şi autorităţile de pe litoral au transmis zilnic avertismente de pericol şi au şi arborat steagul roşu. Este interzis scăldatul din cauza curenţilor puternici, dar parcă unii dintre turişti se pun special în pericol şi dau dovadă de inconştienţă.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Cum s-a produs tragedia din Cluj, unde un copil a murit strivit de o cruce în cimitir, unde mersese cu tatăl său

Incident înfiorător în județul Cluj, unde un copil în vârstă de 12 ani a murit după ce a fost strivit de o cruce dintr-un cimitir. Băiatul era împreună cu tatăl său când s-a petrecut nenorocirea.

Mama băiatului de 2 ani care a murit deshidratat și subnutrit a fost reținută după ce a fost externată de la Psihiatrie

Mama băiețelului de 2 ani din Galați găsit mort în casă, deshidratat și subnutrit, a fost reținută. Femeia a fost externată de la Psihiatrie și este cercetată acum de polițiști pentru omor calificat. 

O femeie din Vaslui a fost bătută cu sălbăticie de partenerul ei, din cauza geloziei. Fiul lor de 14 ani a fost și el rănit

Un bărbat din județul Vaslui va petrece următoarele 30 de zile în arest, după ce și-a bătut cu sălbăticie concubina cu 10 ani mai tânără.

Recomandări
Aproape 400 de primării au primit 41 milioane de euro pentru incluziune socială: servicii sociale, medicale şi educaţionale

Primele aproape 400 de primării rurale au primit avansurile în valoare de peste 41,2 milioane de euro pentru demararea activităţilor în vederea implementării celui mai mare proiect european de incluziune socială, SCI2000.

Mesajul Americii către România, la 250 de ani de la fondarea Statelor Unite. Imagine spectaculoasă a Castelului Bran

SUA și România au o ”legătură profundă și durabilă”, iar cele două națiuni ”sunt profund ancorate în valorile fundamentale ale civilizației occidentale”, se arată într-un editorial al ambasadorului american la București cu ocazia Freedom250.

Ce mesaj a transmis, de Ziua Justiției, preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, judecătoarea Lia Savonea

Preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, judecătorul Lia Savonea, a transmis, duminică, un mesaj de Ziua Justiţiei, în care a afirmat că astăzi, mai mult ca oricând, trebuie apărată independenţa reală a judecătorului.