Polițistă ucisă în timp ce-și plimba câinele. Animalul nu a plecat de lângă ea

62188923
Facebook.com

O polițistă de 53 de ani a fost ucisă în timp ce își plimba câinele, iar principalul suspect a fost reținut la 11 zile de la crimă.

 

Femeia de 53 de ani a fost găsită decedată, cu răni grave la cap, într-un parc din localitatea Snowdown, Kent, Marea Britanie.

Vineri seara a fost reținut suspectul, potrivit poliției, un britanic în vârstă de 20 de ani, relatează publicația „The Sun”. Prinderea acestuia a avut loc la numai câteva zile după ce o fotografie a unui bărbat văzut în apropierea locului faptei a fost dată publicității de poliție, arată sursa citată.

Polițiștii își mențin însă apelul adresat oricăror persoane care pot oferi detalii despre circumstanțele în care a avut loc fapta.

Julia James a ieșit în seara zilei de 27 aprilie să-și plimbe câinele, iar polițiștii cred că a fost urmărită timp de o oră înainte de atac. După ce polițista a fost ucisă, câinele a rămas alături de trupul neînsuflețit al femeii, fiind găsit acolo de martori.

Crima ar fi putut avea legătură cu activitatea femeii în poliție, pentru că Julia James se ocupa de cazurile de violență domestică. Ea nu era de serviciu în acea seară și nici nu purta uniforma, arată sursa citată.

Fundația Crimestoppers a oferit o recompensă de 10.000 de lire sterline pentru prinderea ucigașului.

„Nu există cuvinte care să descrie golul lăsat în viața noastră prin moartea Juliei. Însemna atât de mult pentru atât de mulți oameni; o soție, o mamă, o fiică, o bonă, o soră și o prietenă” au spus apropiații femeii. Julia avea un soț, Paul, și un fiu de 14 ani.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
O badantă româncă a bătut bătrânii de care avea grijă și polițiștii care au intervenit. Cine a reușit să o imobilizeze

O badantă româncă a fost arestată după ce i-a bătut atât pe bătrânii de care avea grijă, cât și pe polițiștii care au intervenit. Femeia a fost imobilizată, într-un final, de carabinieri.

Scene de coșmar în județul Vaslui. Un bărbat și-ar fi incendiat soția, după o discuție aprinsă

O discuție aprinsă între doi soți din județul Vaslui s-a încheiat cu scene de coșmar.

O femeie din Vaslui și-a înjunghiat de Paşte iubitul și l-a lăsat patru zile să agonizeze

O femeie de 32 de ani, din Vaslui, este principala suspectă în cazul morții partenerului său - un bărbat cu 20 de ani mai în vârstă.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.