Nu i-a dat bebelusului sau nicio sansa la viata, dupa ce l-a tratat cu leacuri de pe internet. Ce "tratamente" i-a aplicat

×
Publicitate

O tanara de 22 de ani din judetul Botosani ar putea fi acuzata de rele tratamente aplicate minorului, dupa ce baiatelul sau de numai 4 luni a murit in conditii dramatice.

Bebelusul era racit de mai bine de o saptamana, iar mama lui n-a chemat Salvarea, ci l-a tratat cu leacuri babesti, culese de pe internet.

Dupa ce copilul a decedat, medicii chemati de femeie au descoperit ca avea arsuri de gradul doi pe piept. Tanara ii pusese sare fierbinte, ca sa il scape de boala.

Tanara locuieste chiar in Botosani. Dar cand bebelusul a dat semne ca era racit, mama lui a preferat sa il trateze dupa ureche, desi spitalul era aproape de ea.

Femeia recunoaste ca a cautat pe internet cateva leacuri, iar primul asa-zis tratament pe care i l-a administrat fiului sau a fost cu sare fierbinte pusa pe piept.

Apoi a incercat cu albastru de metil. Nici cand a vazut ca starea copilului se inrautatea, femeia nu s-a dus la spital, ci la tara la parintii sai, in comuna Dracsani. Nici acestia nu au sfatuit-o sa sune la Ambulanta.

Dupa cateva zile, bebelusul a intrat in stop cardio-respirator astazi. Medicii de la ambulanta l-au resuscitat, dar era deja mult prea tarziu ca sa se mai poata fi salvat. Tanara spune ca fiului sau ii era rau de mai bine de o saptamina.

Andreea Hostina, mama copilului: "A fost un pic asa, harcaia din piept."

Reporter: "Cand i-ati pus pe piept tratamentul cu sare?"

Andreea Hostina: "Cu patru zile in urma."

Reporter: "Era prea fierbinte?"

Andreea Hostina: "Nu era prea fierbinte. Probabil el era mai sensibil.

Reporter: "Ati fost la vreun medic cu el?"

Andreea Hostina: "Nu."

Reporter: "De ce?"

Andreea Hostina: "Pentru ca am crezut ca ii trece. I-am pus apa oxigenata si albastru de metil. Am crezut ca se face bine. Na. Leacuri."

Reporter: "Dar de unde stiati de ele?"

Andreea Hostina: "Am citit pe internet."

Abia cand copilul a intrat in stop cardio respirator, mama s-a gandit sa apeleze la ajutorul medicilor.

Medic Eduard Gurau, Ambulanta Botosani: "Am fost solicitati pentru un copil in varsta de 4 luni, in stop cardio-respirator in asistola la care s-au initiat manevrele de resuscitare timp de 45 de minute. A fost declarat decedat. Prezenta o arsura veche de 2-3 zile in regiunea anterioara a toracelui. O arsura de gradul 2-3.

Atat mama cat si bunica baiatului au fost luate de politisti si duse la audieri deoarece moartea copilului este considerata suspecta.

Reporter: "Nu v-ati gandit nicio secunda sa cereti parerea unui medic?"

Andreea Hostina, mama copilului: "Ba da, dar aici a fost vremea asta. Cu masinile e greu."

Reporter: "Dar puteati sa sunati la 112"

Andreea Hostina, mama copilului: "Am crezut ca daca vin la mama, ea mai cunoaste. A avut si ea copii."

Costantin Andone, medic de familie: "Nu recomnad niciun leac babesc, niciun leac de la batrani. Recomand ca la primele semne de boala, sa se adreseze medicului de familie.

Reporter: "Mama a facut acest lucru?"

Constantin Andone: "Nu. Nu a fost la medicul de familie de cand si-a inscris copilul aici."

Corpul neinsufletit al copilului a fost preluat de medicii legisti pentru necropsie. Deocamdata, politistii au deschis un dosar penal pentru moarte suspecta insa nu exclud posibilitatea ca mama sa fie acuzata si de rele tratamente aplicate minorului.
 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Un bărbat din Arad şi-a ars iubita pe picioare cu fierul de călcat. S-ar fi drogat şi ar fi bătut-o cu bastonul telescopic

Un agent de pază din Arad a fost arestat preventiv şi trimis în judecată după ce şi-ar fi ars iubita cu un fier de călcat încins pe ambele picioare, provocându-i acesteia şase leziuni şi cicatrici permanente.

Adolescent din Bihor, tratat inuman de mama sa: bătut cu bâta, ţinut nemâncat şi fără apă şi obligat să doarmă în frig, afară

O femeie din Bihor este anchetată pentru rele tratamente aplicate minorului, fiind acuzată că şi-a abandonat şi agresat copilul. Potrivit anchetatorilor, băiatul a fost bătut, ţinut fără hrană şi apă şi obligat să doarmă afară, în frig.

Doi tineri au murit carbonizaţi şi alţi doi au fost răniţi într-un accident, în Vrancea. Cum s-a produs tragedia. FOTO

Doi tineri au murit carbonizaţi şi alţi doi au fost răniţi grav în urma unui accident rutier produs, în noaptea de marţi spre miercuri, pe DJ 205C, în comuna Vârteşcoiu, după ce un autoturism a intrat într-un cap de pod şi a fost cuprins de flăcări.

Recomandări
Reacții dure, după ce Ilie Bolojan a criticat proiectul nuclear american SMR de la Doicești: ”Transmite un semnal” către SUA

Declarațiile premierului interimar Ilie Bolojan privind ”problemele” cu care se confruntă proiectul SMR - al mini-reactoarelor nucleare americane de la Doicești - a provocat reacții dure nu doar în rândul PSD, ci și al colegilor săi din PNL.

Ce s-a întâmplat, de fapt, cu liftul căzut în gol la Ministerul Transporturilor. „Nu au funcționat”

Frânele de siguranţă ale liftului implicat, joi, într-un incident la Palatul CFR din Bucureşti nu au funcţionat, iar ISCIR face o expertiză pentru a stabili de ce mecanismele nu s-au activat.

Mario Iorgulescu a fost condamnat definitiv la 8 ani și 8 luni de închisoare

Mario Iorgulescu - fiul şefului Ligii Profesioniste de Fotbal, Gino Iorgulescu - a fost condamnat definitiv la 8 ani și 8 luni de închisoare, joi, conform portalului instanțelor.