Bărbat din Vaslui, de 40 de ani, acuzat că și-a violat fiica de 17 ani

×
Publicitate

Un bărbat de 40 de ani din judeţul Valsui este arestat pentru acuzaţii oribile. Procurorii au probe care arată că şi-a violat fiica, o adolescentă de 17 ani.

Omul îşi bătea cumplit şi nevasta, iar cele două au păstrat tăcerea, de frică. Însă acum nu au mai suportat chinurile şi s-au dus la poliţie.

Rudele spun că omul s-a întors băut şi a început să-şi bată nevasta. Speriată, femeia s-a refugiat împreună cu cei trei copii, doi băieţi şi o fată, la mama ei. Individul a urmărit-o, a intrat peste ea şi a început să o bată. Bunica copiilor a sunat de îndată la 112.

Poliţiştii le-au audiat pe femei şi aşa au aflat că ori de câte ori se îmbată, bărbatul îşi bătea crunt nevasta, dar îşi viola şi fiica de 17 ani. Adolescenta s-a plâns mamei vara trecută că tatăl o abuzează, însă de frica omului nu s-a dus la poliţie. În urma acestor confesiuni teribile, bărbatul a fost reţinut, iar acum este arestat preventiv.

El este cercetat pentru viol, loviri şi alte violente, la care se adauga şi violare de domiciliu. Incidentul a avut loc în satul Lacul Babei, din judeţul Vaslui. Rudele şi vecinii omului sunt şocaţi de cele petrecute.

Rudă a suspectului: Eu nu cred. Asta e, îmi e nepot, dar nu cred treaba asta. Dacă s-a îmbătat, beţia e mare potop pe oameni. Toate se fac la băutură. Îmi pare rău şi de el, că a ajuns unde a ajuns, dar îmi pare rău de fată că i-a făcut vorbele astea."

Prieten al suspectului: „Nu cred. E vecinul nostru. A muncit toată iarna cu mine. Nu e adevărat, nu are cum să fie adevărat.”

Sunt însă şi săteni că spun că adesea au fost conflicte între cei doi soţi.

Vecină: „Băutura ce nu face?! Dacă bei peste măsură, nu judeci. Şi el cu propriul copil ?! Satana s-a băgat. Ar fi atentat la fată, cu ea era rău de tot. Cu lumea era respectuos, cuminte, dar în familie nu. "

Vecină: „Nu s-a întâmplat. Ferească Dumnezeu. Fată cuminte şi femeia cuminte și copi cuminţi. Se mai ceartă lumea în casă, aşa e lumea. Nu e casă să nu se certe, dar nu ştim."

Cei de la Protecţia Copilului s-au autosesizat şi au început o anchetă. Cel mai probabil, fata de 17 ani, dar şi cei doi fraţi de 12 şi 15 ani vor ajunge în grija statului. Pe lângă asta, atât mama, dar şi copiii, vor beneficia de consiliere psihologică, pentru a depăşi această traumă.

Irina Câmpeanu, purtătorul de cuvânt al DGAPSC Vaslui: „În funcţie de aspectele constatate şi cu rezultatele celor trei instituţii, vom parcurge paşii procedurali pentru clarificarea situaţiei şi securizării minorilor."

Dacă va fi găsit vinovat, individul riscă să stea după gratii până la 12 ani.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Un elev a fost înjunghiat de un coleg în curtea liceului. S-au certat din cauza unei fete

Un elev de 17 de ani din Găeşti, judeţul Dâmboviţa, a ajuns la spital după ce a fost înjunghiat în curtea liceului de un coleg cu un an mai mic.

Loredana Chivu ar fi încercat să se sinucidă luând somnifere

Cunoscuta asistentă TV trece prin clipe de cumpănă.

Coşmarul prin care au trecut 2 românce din Italia, după ce le-au deschis uşa "poliţiştilor"

Două românce au fost jefuite într-un apartament dintr-un catier de lux din capitala Italiei.

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Vara lui 2026, un „iad climatic” în Europa. Caniculă, incendii și secetă: „Am avut un sentiment de apocalipsă”

Terase pustii, peisaje aride și o căldură sufocantă: vara lui 2026 rămâne cea în care schimbările climatice s-au impus brutal în viața europenilor, relatează AFP.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.