Celebra rochie a lui Marilyn Monroe a fost vanduta cu 4,6 milioane dolari

60392637

Rochia alba purtata de Marilyn Monroe in filmul "Sapte ani de casnicie" (1955) a fost vanduta pentru 4,6 milioane de dolari la o licitatie care a avut loc sambata, la Los Angeles.

Costume intrate in legenda, purtate in cateva filme memorabile de Audrey Hepburn, Judy Garland, Marilyn Monroe si Charlie Chaplin, provenind dintr-o colectie alcatuita de actrita Debbie Reynolds, au fost scoase la licitatie sambata, de casa Profiles in History.

Printre cele 3.500 de loturi scoase la licitatie s-au numarat melonul purtat de Charlie Chaplin in filmul "Charlot vagabond", vandut pentru 135.300 de dolari, o rochie rosie cu paiete si o podoaba pentru par din pene purtate de Monroe in filmul "Domnii prefera blondele" (1953), care au fost vandute pentru 1,47 milioane de dolari, in timp ce un costum purtat de actrita in "Raul fara intoarcere" (1954) a fost adjudecat pentru 510.000 de dolari.

Multe dintre piesele scoase la licitatie i-au fost oferite lui Reynolds de buna sa prietena Elizabeth Taylor, care a murit la inceputul acestui an. O tinuta de jocheu purtata de Taylor pentru rolul din "Vis de glorie" (1944) a fost vanduta pentru 73.800 de dolari.

O pereche de papuci purtati de Judy Garland la filmarile pentru "Vrajitorul din Oz" (1939) a fost vanduta pentru 1,75 milioane de dolari, desi incaltamintea nu a aparut in forma finala a peliculei.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Azi, 17:30, cel mai talentat roman, Adrian Tutu, canta la Sport Arena Streetball

In Politehnica, de la 17:30 e concert Adrian Tutu, in deschiderea concursului Sport Arena Streetball.

O concureaza pe Lady Gaga. O jucatoare de tenis s-a imbracat in mingi fluorescente. FOTO

Este dedicata trup si suflet sportului din care si-a construit o cariera. Rochia futurista a jucatoarei de tenis Bethanie Mattek-Sands a fost creata de designer-ul lui Lady Gaga, Alex Noble.

Pippa Middleton, mai fitoasa decat viitoarea regina. Vezi ce a facut

Desi sora ei s-a casatorit cu printul William, Pippa a devenit cel mai mediatizat personaj al familiei Middleton. Tanara de 27 de ani se crede mai importanta decat oricare alt membru al familiei regale.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.