Producatorul roman nominalizat in premiera la Oscar. De ce nu apare insa numele tarii noastre pe generic

×
Codul embed a fost copiat

Un producator roman este nominalizat in premiera la Oscar. Recunoscuta deja pe plan international, Ada Solomon se pregateste pentru cele mai importante premii ale cinematografiei mondiale. Gala va fi pe 26 februarie.

Dupa ce a castigat Ursul de aur cu "Pozitia Copilului" si Ursul de Argint cu "Aferim", Ada Solomon concureaza acum alaturi de echipa peliculei "Toni Erdmann" pentru cel mai bun film strain. Pe generic nu apare insa numele Romaniei. Tara noastra a ratat ocazia de a fi coproducator oficial pentru ca "Toni Erdmann" a fost respins la concursul Centrului National al Cinematografiei, asta desi 90 la suta din actiune se petrece aici, iar din echipa fac parte numerosi actori si tehnicieni romani.

"Toni Erdmann" spunea povestea unui tata excentric si pus pe glume, care se hotaraste sa o viziteze pe fiica sa la Bucuresti, unde lucreaza ca strateg la un proiect important. In film apar: Casa Poporului, traditiile romanesti de Paste sau cluburile exclusiviste ale Capitalei.

Ada Solomon, producatorul executiv al filmului "Toni Erdmann": "Bucurestiul, care e efectiv un personaj in filmul asta, e foarte prezent. E un Bucuresti modern, un Bucuresti al acestei lumi, al high class-ului, lumea expatilor care traiesc aici."

Citește și
Toni Erdmann
"Toni Erdman", unul dintre filmele nominalizate la Oscar 2017, a fost filmat in Romania si este coprodus de o romanca

Producatorul executiv al filmului este Ada Solomon, apreciata deja la nivel international dupa reusitele filmelor ''Pozitia Copilului'' si ''Aferim.''

Acum, Ada va merge pentru prima data la Oscaruri. A ales sa se implice cu propriile fonduri in acest proiect, dupa ce filmul a fost respins la CNC. Castigurile Romaniei ar fi fost uriase daca filmul ar fi fost la nivel de tara o coproductie romaneasca.

Ada Solomon, producatorul executiv al filmului "Toni Erdmann": "Ar fi fost oficial pe genericul filmului si in toate materialele de prezentare ale filmului, cat si parte din incasarile filmului."

Pe marele ecran de la Oscar vor aparea si actorii romani Vlad Ivanov, Ingrid Bisu sau Victoria Cocias. Cea din urma este partenera in film a personajului principal, Toni Erdmann.

Victoria Cocias, actrita: "Ma gandesc asa ca totusi voi fi pe ecran in sala aceea, unde industria cinematografica e in apogeu."

Din distributie face parte si Alexandru Papadopol.

Un rol deosebit in realizarea acestei productii l-a avut actrita Ozana Oancea. Vorbitoare de limba germana, ea s-a ocupat de traducerea scenariului in limba romana si de pregatirea actorilor nostri. De asemenea, regizoarea Maren Ade a scris un rol special pentru ea.

Ozana Oancea, actrita: "Parte din textul de proba era in limba germana si unii dintre ei au reusit in mod admirabil sa invete singuri. E ca si cum eu ti-as spune acum tie... si tu, dupa ce o sa ma asculti pe mine de o mie de ori, o sa tii minte chestia asta si o sa poti repeat."

Pe 26 februarie vom afla daca ''Toni Erdmann'' va castiga Oscarul pentru cel mai bun film intr-o limba straina.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
Citește și...
Reactiile la nominalizarile pentru Oscar nu s-au lasat asteptate. Criticii, surprinsi ca Amy Adams n-apare pe lista
Reactiile la nominalizarile pentru Oscar nu s-au lasat asteptate. Criticii, surprinsi ca Amy Adams n-apare pe lista

Majoritatea criticilor lauda faptul ca, dupa doi ani fara actori de culoare pe lista nominalizarilor, de aceasta data Academia i-a inclus din nou printre cei mai buni artisti ai anului.

"Toni Erdman", unul dintre filmele nominalizate la Oscar 2017, a fost filmat in Romania si este coprodus de o romanca

"TONI ERDMANN", in regia lui Maren Ade, a fost nominalizat la categoria "cel mai bun film strain" la premiile Oscar 2017. Aceasta pelicula a fost filmata aproape in totalitate in Romania si este coprodusa de Ada Solomon.

OSCAR 2017. Lista nominalizarilor. Care sunt filmele intrate in cursa pentru cel mai bun lungmetraj
OSCAR 2017. Lista nominalizarilor. Care sunt filmele intrate in cursa pentru cel mai bun lungmetraj

Cele mai mediatizate premii din industria cinematografica americana au intrat in linie dreapta la Hollywood, prin anuntarea nominalizarilor la Oscar 2017.

Recomandări
Guvernul Bolojan încheie anul 2025 cu restanțe și fără buget pe 2026. Prima decizie majoră așteptată să o ia în ianuarie
Guvernul Bolojan încheie anul 2025 cu restanțe și fără buget pe 2026. Prima decizie majoră așteptată să o ia în ianuarie

Anul 2026 nu va fi simplu, dar ar trebui să fie mai bun, a spus premierul Ilie Bolojan într-un bilanț al primelor 6 luni de guvernare.

Die Welt: Europa este pregătită să trimită până la 15.000 de soldați în Ucraina
Die Welt: Europa este pregătită să trimită până la 15.000 de soldați în Ucraina

Țările europene și-au declarat disponibilitatea de a trimite între 10.000 și 15.000 de soldați în Ucraina în primele șase luni după încetarea ostilităților, ca parte a garanțiilor de securitate, susține publicația germană Die Welt.

Cum petrec românii Revelionul. Un oraș a plătit 100.000 de euro pentru spectacol. „Facem o super-petrecere”
Cum petrec românii Revelionul. Un oraș a plătit 100.000 de euro pentru spectacol. „Facem o super-petrecere”

Pământenii care au intrat deja în 2026 l-au primit cu bucurie și focuri de artificii. Peste câteva ore va ajunge și la noi.