Ce este sindromul Ramsay Hunt, boala de care suferă Justin Bieber

×
Publicitate

Justin Bieber a anunțat că jumătate din față îi este paralizată temporar din cauza unei condiții medicale rare cauzată de același virus care provoacă varicela.

La începutul săptămânii, Justin Bieber anunța că își va amâna concertele pentru a se concentra pe sănătatea lui.

Vineri, artistul a postat un videoclip pe contul său de Instagram în care prezintă fanilor săi cum partea dreaptă a feței îi este paralizată.

Ce este sindromul Ramsay Hunt

Paralizia facială este o caracteristică a sindromului Ramsey Hunt, care apare când un virus numit varicela zoster infectează nervul facial - o reactivare a virusului după ce o persoană se vindecă de varicelă - care poate duce la o erupție dureroasă și care provoacă mâncărimi.

Copiii sunt acum vaccinați în mod obișnuit pentru varicelă, ceea ce reduce șansele de a se infecta. Vaccinul a devenit disponibil în SUA în 1995 și a fost aprobat pentru utilizare în Canada, unde s-a născut Justin Bieber, în 1998.

Sindromul Ramsey Hunt poate duce, de asemenea, și la pierderea auzului, țiuit în urechi și vezicule în aceeași zonă.

Boala afectează aproximativ 5 din 100.000 de persoane din Statele Unite pe an.

În unele cazuri paralizia poate fi permanentă, deși simptomele dispar de obicei după un traatament cu medicamente antivirale și corticosteroizi.

Articol recomandat de sport.ro
"Ce i-ai spune soției tale dacă ai putea să mai vorbești cu ea câteva secunde?" Iosif Rotariu, răspuns tulburător
"Ce i-ai spune soției tale dacă ai putea să mai vorbești cu ea câteva secunde?" Iosif Rotariu, răspuns tulburător
Citește și...
Justin Bieber a dezvăluit că suferă de o paralizie facială: „Nu pot să clipesc cu un ochi”

Cântăreţul Justin Bieber se confruntă cu probleme grave de sănătate. Artistul suferă de o paralizie facială, o afecţiune provocată de un virus.

FOTO Britney Spears și Madonna s-au sărutat pe gură. Au recreat celebra imagine de la MTV VMA 2003

Britney Spears și Sam Asghari s-au căsătorit, joi, într-un cadru de poveste din Los Angeles.

Batem palma? Întrebarea care va sta pe buzele tuturor românilor, în curând, la PRO TV!

Ăsta-i spectacolul! Asta e televiziunea! Iar, în curând, doar la PRO TV, cei mai curajoși concurenți vor trebui să răspundă unei întrebări aparent simple pentru a câștiga o importantă sumă de bani.

Recomandări
CCR a decis asupra Legii integrității, contestată de Nicușor Dan. Ce prevederi au fost declarate neconstituționale

Curtea Constituțională a României a pronunțat, luni, deciziile în cazul sesizărilor referitoare la noua Lege a integrității, contestată atât de președintele Nicușor Dan, cât și de un grup de senatori USR și PNL.

Ilie Bolojan, despre scumpirea motorinei: „Oricât ne-am dori, nu putem controla lucruri care nu depind de noi”

 Ilie Bolojan a declarat, luni, despre majorarea prețurilor la motorină, că, oricât ne-am dori, nu avem cum să controlăm lucruri care nu pot fi controlate de noi, el subliniind că creșterea prețurilor la combustibil are un efect asupra inflației.

CCR: Amendamentul prin care aleşii incompatibili îşi pierd funcţiile, declarat constituţional. Reacția lui Dominic Fritz

Curtea Constituţională a stabilit ca fiind constituţional un amendament introdus în Legea integrităţii la cererea PSD şi AUR, prin care aleşii găsiţi incompatibili sau în conflict de interese îşi pierd funcţiile.