(P) Antrenori ce au schimbat fotbalul dar au fost uitați

p

De multe ori când vorbim despre fotbal facem referință la echipele și antrenorii cu care suntem obișnuiți și care au făcut diferența în ultimii 20-30 de ani.

Uneori, dacă suntem fani adevărați îi mai amintim și pe celebrii Arrigo Sacchi, Johan Cruyff, Rinus Michels și dacă suntem cu adevărat meseriași îl aducem în discuție pe românul Ștefan Kovacs. Însă există câțiva antrenori care deși au câștigat tot ce putea fi câștigat au fost dați uitări. Astăzi, în acest articol ne aducem amintem de cei mai importanți dintre ei.

Există o epocă apusă a fotbalului, o perioadă în care pasiunea suporterilor conta mai mult decât banii investiți de corporații sau cei plătiți de televiziuni, în care echipele câștigau trofee datorită valorii pure și nu datorită bugetelor uriașe. Aceasta se întinde până când Cupa Campionilor Europeni a devenit Champions League și când în cea mai importantă competiție europeană au început să apară echipe de pe locurile 2, 3 sau chiar 4 din țările puternice. În acele vremuri, antrenorii aveau o influență uriașa asupra jocului, schimbând tactici, strategii și formații, dar mulți dintre ei au fost uitați pe nedrept — la fel cum, în goana după breaking news și transferuri spectaculoase, uităm uneori să aruncăm o privire asupra esenței fotbalului local, cum ar fi liga 1 clasament, care spune multe despre lupta reală de pe teren.

Viktor Maslov – Geniul tactic din umbră

Viktor Maslov, legendarul antrenor sovietic, a fost cel care a revoluționat fotbalul modern prin implementarea pressingului avansat și a sistemului 4-4-2. A condus Dinamo Kiev spre dominația campionatului sovietic în anii '60, câștigând trei titluri și doua cupe naționale. Sub comanda sa, Dinamo a devenit un colos tactic, iar Maslov a transformat ideea de joc colectiv, eliminând dependența de staruri individuale. Cu toate acestea, în afara URSS, numele sau nu a fost niciodată suficient de apreciat.

Bela Guttmann – Blestemul și legenda

Ungurul Bela Guttmann a fost un antrenor inovator, dar mai celebru astăzi pentru „blestemul” lăsat asupra Benficai decât pentru contribuția sa tactică. A condus echipa portugheză spre două Cupe ale Campionilor Europeni în 1961 și 1962, punând bazele unui stil de joc rapid și ofensiv, pe care l-au perfecționat ulterior marii antrenori ai fotbalului olandez. În plus, el a fost cel care l-a descoperit pe Eusebio și l-a transformat într-un fenomen mondial. Guttmann a fost un nomad al fotbalului, antrenând în țări de pe aproape toate continentele, dar nu a primit niciodată creditul pe care îl merita în istoria jocului.

Citește și
p
(P) 120.000 de copaci plantați în sudul României prin proiectul ”Pădurea de Miere” Nestlé

Valeriy Lobanovskyi – Arhitectul fotbalului cibernetic

Un alt maestru sovietic, Valeriy Lobanovskyi a condus Dinamo Kiev spre marile succese din anii '70 și '80, câștigând Cupa Cupelor de două ori și transformând clubul într-o forță europeană. Lobanovskyi a folosit metode matematice și analize statistice pentru a construi echipe echilibrate, iar acest stil ultra-modern a fost un precursor al modului în care fotbalul este analizat astăzi. Sub comanda sa, jucători precum Oleg Blokhin sau Andriy Shevchenko au devenit superstaruri. În ciuda geniului sau, nu este menționat atât de des în rândul celor mai mari antrenori ai fotbalului mondial.

Carlos Bianchi – Regele ignorat al Americii de Sud

În Europa, Carlos Bianchi nu este un nume des menționat, dar în America de Sud este un zeu. Antrenorul argentinian a câștigat de patru ori Copa Libertadores și a dus Boca Juniors la trei trofee intercontinentale, învingând echipe uriașe precum Real Madrid și AC Milan. A fost un antrenor ce a promovat jucători tineri, transformandu-i în legende, inclusiv pe Juan Roman Riquelme. Cu toate acestea, deoarece nu a antrenat echipe mari din Europa, numele sau nu este pus lângă marii tacticieni ai fotbalului.

Jimmy Hogan – Profesorul care a schimbat Europa

Deși englez, Jimmy Hogan nu a fost apreciat în propria tara, ci mai degrabă în Europa Centrală, unde a pus bazele stilului de joc combinativ. A avut un impact uriaș asupra fotbalului maghiar, câștigând de cinci ori titlu cu MTK Budapesta și influentandu-l direct pe antrenorul Gusztav Sebeș și implicit pe echipa de aur a Ungariei din anii '50. Deși nu a câștigat trofee majore ca antrenor la națională, el este clasat pe locul 24 în topul celor mai buni manageri din toate timpurile! O mare performanță având în vedere că îi lăsa în urmă pe Rafa Benitez, Luis Aragones sau chiar pe marele Marcelo Bielsa!

Albert Batteux – Maestrul eleganței tactice

Francezul Albert Batteux a fost antrenorul care a transformat Stade de Reims într-o superputere a fotbalului european în anii '50, ducandu-i până în finala Cupei Campionilor Europeni de doua ori. Filosofia sa de joc bazata pe pase scurte și atac combinativ a influențat direct stilul Barcelonei de mai târziu. A descoperit și format jucători precum Raymond Kopa, dar numele sau este rareori menționat printre cei mai mari antrenori din istorie.

Sepp Piontek – Omul care a reinventat Danemarca

Germanul Sepp Piontek a fost cel care a transformat Danemarca dintr-o echipă amatoare într-una dintre cele mai frumoase naționale ale anilor '80. Sub comanda sa, „Dinamita Daneza” a devenit o forță, punând bazele succesului care avea să culmineze în 1992, când au câștigat Campionatul European. Totuși, pentru că nu a fost implicat în cluburi mari, numele sau nu este atât de des amintit.

Osvaldo Zubeldia – Pionierul antifotbalului modern

Antrenorul argentinian Osvaldo Zubeldia a fost cel care a transformat Estudiantes în anii '60 într-o echipa ce domină America de Sud. A implementat strategii defensive și tactici provocatoare care au fost considerate dure, dar eficiente. A câștigat de trei ori Copa Libertadores și a influențat generații întregi de antrenori sud-americani.

Ernst Happel – Maestrul dominației tactice

Austriacul Ernst Happel a fost primul antrenor care a câștigat Cupa Campionilor Europeni cu doua echipe diferite, Feyenoord în 1970 și Hamburg în 1983. A fost unul dintre cei mai influenți antrenori ai stilului total de joc, dar nu a primit aceeași recunoaștere că Rinus Michels sau Johan Cruyff.

Jock Stein – Gigantul Scoției

Jock Stein a fost antrenorul care a condus Celtic la primul triumf britanic în Cupa Campionilor Europeni, în 1967. Echipa sa juca un fotbal ofensiv și spectaculos, iar contribuția să la dezvoltarea antrenoratului în Marea Britanie este imensă. Totuși, pentru că nu a antrenat în afara Scotiei, nu este menționat atât de des printre legendele antrenoratului.

Acești antrenori au schimbat fotbalul, dar numele lor au fost împinse în umbră de cei care au venit după ei. Dacă și tu te simți în umbra apropo de tactica ta de pariuri gândește-te la eroii noștri de azi și schimbă lucrurile într-o manieră nouă și cu idei care să se potrivească mai bine pentru tine. 

Decizia ONJN Nr.1845 / 12.09.2023

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026

Acest articol este un material publicitar al cărui conținut a fost realizat în mod independent de o terță parte, fără răspunderea editorială şi sub supravegherea PRO TV S.R.L.

Citește și...
(P) 120.000 de copaci plantați în sudul României prin proiectul ”Pădurea de Miere” Nestlé
(P) 120.000 de copaci plantați în sudul României prin proiectul ”Pădurea de Miere” Nestlé

Recent, aproape 200 de voluntari, angajați și parteneri Nestlé, precum și din partea Asociației Re-Autentic, au participat voluntar la plantarea unui număr de 10.000 de puieți de salcâm pe raza Municipiului Oltenița, aproape de Dunăre.

(P) Anvelope all season vs anvelope de iarnă – ce alegi și cât de populare sunt
(P) Anvelope all season vs anvelope de iarnă – ce alegi și cât de populare sunt

Dacă ai mașină, sigur te-ai întrebat: merită să cumperi două seturi de cauciucuri sau să alegi varianta „pentru toate anotimpurile”?

(P) Cum alegi iaurtul potrivit: diferențele care contează
(P) Cum alegi iaurtul potrivit: diferențele care contează

În fața rafturilor pline de opțiuni, alegerea unui iaurt nu mai este atât de simplă precum părea odinioară. De la variante tradiționale la cele moderne, fiecare tip promite beneficii și gusturi diferite.

Recomandări
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO

Responsabilii americani i-au avertizat pe omologii europeni că, dacă nu-și consolidează până în 2027 capacitățile defensive, Statele Unite își vor sista participarea la anumite mecanisme de apărare ale NATO.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.