Patru medalii de aur şi una de argint pentru elevii României la Olimpiada Asiatică de Fizică din Malaezia

elevi concurs
Sursa foto: Facebook/ ICHB

România a obţinut 4 medalii de aur, 1 medalie de argint şi o menţiune de onoare la cea de-a XXIV-a ediţie a Olimpiadei Asiatice de Fizică, desfăşurată în Malaezia.

Echipa ţării noastre a fost formată în mare parte din elevi de la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti, care a anunţat rezultatele într-un comunicat de presă.

Vedeta competiţiei a fost Alexandru Momoiu, care a obţinut medalia de aur, fiind câştigătorul absolut al prezentei ediţii, cu cel mai mare punctaj total din concurs. Pe lângă acest rezultat extraordinar, Alexandru Momoiu a obţinut şi cel mai mare punctaj la proba experimentală.

Celelalte 3 medalii de aur au fost obţinute de Ionuţ Gabriel Stan, Ion Alexandru Mirică, Rareş Felix Tudose, toţi elevi ai Liceului Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti.

Medalia de argint a fost câştigată de Mendel Emanuel Mendelshon, iar menţiunea de onoare a fost acordată elevului Rareş Theodor Marinescu, ambii de la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti.

Conform sursei citate, "aceste succese internaţionale, care au devenit o tradiţie de peste două decenii ale liceului, sunt rezultatul muncii şi talentului elevilor excepţionali", sprijinite de efortul susţinut al profesorilor Rodica Ionescu şi Delia Davidescu.

România a avut, pentru a zecea oară, statutul special de invitat la această competiţie la care au participat 208 concurenţi din 28 ţări.

Șeful arbitrilor de la UEFA, verdict după penalty-ul controversat din Slovacia - România
Funded by the European Union
Finanțat de Uniunea Europeană. Punctele de vedere și opiniile exprimate sunt ale autorilor și nu reflectă neapărat pe cele ale Uniunii Europene sau ale Comisiei Europene. Nici Uniunea Europeană și nici autoritatea care acordă finanțarea nu pot fi considerate responsabile pentru acestea.

Echipajele României au obţinut şapte medalii de aur la Campionatele Europene de canotaj pentru juniori (Under19) 2024 de la Kruszwica (Polonia).

Sportiva Amalia Lică a câştigat, joi, trei medalii de aur în finalele pe obiecte ale junioarelor din cadrul Campionatelor Europene de la Budapesta. Lică a obţinut în urmă cu o zi şi aurul pe echipe.

Delegaţia României la Jocurile Olimpice de vară de la Paris, creditată cu 10 medalii dintre care două de aur

Delegaţia României la Jocurile Olimpice de vară de la Paris (26 iulie-11 august) este creditată cu câştigarea a zece medalii, dintre care două de aur, trei de argint şi cinci de bronz.

O sportivă de 81 de ani din Cluj a câștigat 4 medalii de aur la Campionatele Mondiale de Natație de la Doha | FOTO

O sportivă de 81 de ani din Cluj a câștigat 4 medalii de aur și a reușit să doboare și 3 recorduri naționale, anunță reprezentanții Clubului Sportiv Universitatea Cluj-Napoca.

David Popovici a câștigat două medalii de aur. Sportivul a doborât recordul competiţiei la Euro Meet Luxemburg

David Popovici a câştigat două medalii de aur la cea de-a 24-a ediţie a Euro Meet Luxemburg.

Laura Codruța Kovesi atenționează Austria, țară despre care crede că ar putea compromite anchetele EPPO

Procurorul-şef european Laura Codruţa Kovesi atenţionează Austria în legătură cu o propunere de modificare a Codului de procedură penală ce ar putea împiedica anchetele EPPO.

Rusia anunță un nou triumf pe frontul din Ucraina. Cu ce cucerire se laudă trupele lui Putin

Rusia a revendicat sâmbătă cucerirea aşezării Şumî, în apropiere de Toreţk, oraş din estul Ucrainei vizat de un număr în creştere de atacuri ruse de la începutul lunii.

Spitalele, obligate să creeze saloane în care să fie izolați și tratați pacienții cu infecții nosocomiale. Ce amenzi riscă

Parlamentul a modificat legea privind prevenirea infecțiilor nosocomiale din spitale, centre rezidențiale pentru vârstnici și persoane cu dizabilități.