Târgu Mureş: muncitorii intoxicaţi nu îşi vor reveni în totalitate

60138931

Şi asta pentru că efectele substanţei inhalate de angajaţi vor fi resimţite ani la rând, spun medicii.

Nici măcar acum, la cinci zile după incident, oamenii nu se simt bine. Unii sunt încă în spital, iar alţii, deşi externaţi, se întorc pentru analize şi tratament. Numărul celor intoxicaţi depăşeşte 30 de persoane.

În acest moment, la Clinica de Medicina Muncii din Târgu Mureş sunt internate opt femei. S-au prezentat cu greţuri, ameţeli şi stări de leşin, iar medicii spun că trebuie să le mai ţină sub supraveghere cel puţin două zile. Apoi vor avea de suferit ani de zile, de pe urma substanţei pe care au inhalat-o.

Între timp, firma producătoare de cabluri şi-a reluat activitatea. Nu înainte ca o comisie să facă un nou set de măsurători de noxe.

Comisia de anchetă a stabilit că muncitorii s-au intoxicat din cauza unei substanţe numite panbexil, utilizată la finalizarea pardoselii industriale. Muncitorii care executau lucrări de renovare au turnat-o în cantitate prea mare şi fără să asigure ventilarea corespunzătoare. Firma constructoare, care se face vinovată de întreg dezastrul, a primit deja o primă sancţiune: o amendă de 20.000 de lei de la Agenţia pentru Protecţia Mediului Mureş.

Articol recomandat de sport.ro
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Citește și...
Zeci de pirande au participat la festivalul de dansuri din Mureş

Pirandele au avut parteneri pe măsură, care au dansat mai să rupă scena. Epuizaţi de efort, dar cu zâmbetul pe buze, concurenţii s-au lăudat că nu-i interesează premiile, ci păstrarea tradiţiilor şi schimbul de experienţă.

Incendiu pe o mirişte de lângă Sfântu Gheorghe, Covasna

Cinci hectare de mirişte au ars azi-noapte la Chilieni, lângă Sfântu-Gheorghe.

Roşie de 1,5 kg! Cât o minge de handbal

Pelerinaj în grădina unui gospodar din Mureş, vestit pentru roşiile uriaşe pe care le creşte.

Recomandări
Bulgaria a devenit lider mondial în stocarea energiei. Vecinii care țin aprinsă lumina în România sunt peste SUA și Australia

Bulgaria a devenit lider global al capacităților de stocare a energiei, depășind California, Chile sau Australia, regiuni care se bazează pe energie solară. Bulgaria asigură din această energie stocată majoritatea necesarului importat de România. 

Ministerul Apărării de la Chișinău: Drona doborâtă la Galați este rusească, a venit din Ucraina și a traversat Moldova

Drona doborâtă duminică dimineața la Galați este rusească și a traversat Republica Moldova, venind dinspre Ucraina, înainte de a intra în spațiul aerian al României, a transmis Ministerul Apărării de la Chișinău.

Președinții curților de apel cer explicații despre întâlnirea șefei CCR cu Bolojan: Lipsă de transparenţă profund inadecvată

Președinții curților de apel cer clarificări privind întâlnirea dintre șefa CCR, Elena-Simina Tănăsescu, și Ilie Bolojan și critică lipsa de transparență.