20 de elevi din Buzau au ajuns la spital cu toxiinfectie alimentara

×
Publicitate

Sapte dintre ei au ramas internati cu diagnosticul de toxiinfectie alimentara, iar medicii cred ca li s-a tras ori de la laptele pe care l-au primit la scoala, ori de la apa care curge la robinetele institutiei de invatamant.

Cei sapte elevi internati nu sunt in stare grava, dar medicii au decis sa ii supravegheze cel putin o zi. 13 colegi de-ai lor, care se simt mai bine, au fost trimisi acasa.

Luati la intrebari, elevii de clasa a cincea au povestit ba ca au baut lapte inainte sa se simta rau, ba apa de la robinet. Inspectorii sanitari, anuntati de medici, au luat probe si din laptele distribuit la scoala si din apa potabila, care vor fi analizate.

Reprezentantii Autoritatii de Sanatate Publica spun ca, in functie de rezultatele analizelor, vor incepe o ancheta.

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Buzau: S-a sinucis pentru ca nu a suportat moartea sotului

O femeie de 57 de ani si-a pus capat zilelor la doua luni dupa ce sotul ei s-a prapadit. Cum un necaz nu vine niciodata singur, femeia aflase ca sufera si de o boala cumplita.

Sfarsit tragic pentru un buzoian. Si-a taiat gatul cu flexul

Sudor de meserie, barbatul s-a gandit sa faca o fapta buna si, la rugamintile unui vecin, s-a urcat pe acoperisul acestuia ca sa-l repare. In timp ce taia o bucata de grinda, flexul s-a oprit intr-un cui si i-a sarit exact in gat.

Focuri de arma au semanat panica intr-un complex comercial din Buzau

Un om de afaceri turc, insotit de cativa prieteni, a vrut sa intre in posesia unui magazin care ii apartine, dupa cum spune instanta. Angajatii nu au cedat insa, iar unul dintre prietenii turcului a tras cu arma.

Recomandări
„Iadul abia acum începe”. Ucraina continuă să izoleze Crimeea de ruși. De ce „trofeul” lui Putin a devenit marea sa povară

Ucraina își intensifică campania de izolare a Crimeei ocupate ilegal de ruși, în 2014, lovind rutele logistice, podurile, infrastructura energetică și instalațiile de combustibil.

Investițiile cerute de NATO ar putea impulsiona economia Europei - studiu. Domeniile care vor câștiga cel mai mult

Țările NATO ar putea genera un impuls de 822 de miliarde de euro pentru economia Europei prin investițiile în infrastructură, arată un studiu recent.

Ploi torențiale, vijelii și grindină. ANM a emis o avertizare pentru București și alte 26 de județe | HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare de instabilitate atmosferică, valabilă în intervalul 12 iulie, ora 12:00 – 13 iulie, ora 02:00, pentru mai multe zone din țară.