Tudorel Toader a anunţat că începe evaluarea procurorului general Augustin Lazăr, după "dezvăluirile" lui Vâlcov

61976509
Agerpres

Anunţul a fost făcut pe Facebook de Ministrul Justiţiei sâmbătă dimineaţă, la nici 2 zile după ce protocoalele au fost publicate de Darius Vâlcov, consilierul premierului, condamnat în primă instanţă la 8 ani de închisoare pentru corupţie.

"Declanșez procedura legală pentru evaluarea activității manageriale desfășurată de către procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție !

Preambul:
În urmă cu câteva săptămâni afirmam faptul că vine vremea când fiecare trebuie evaluat.
În urmă cu câteva luni apreciam disponibilitatea procurorului general al PÎCCJ pentru desecretizarea Protocolului din 2009.
Zilele acestea aflăm că în realitate a fost "desecretizat" un protocol "abrogat" încă din 2016. Aceasta deoarece, potrivit art. 27 al Protocolului din decembrie 2016, "La data intrării în vigoare a prezentului Protocol se abrogă Protocolul de cooperare între Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Serviciul Român de Informații pentru îndeplinirea sarcinilor ce le revin în domeniul securității naționale nr.....din 04.02.2009".
Folosirea sintagmei "se abrogă", arată și faptul că semnatarii respectivelor Protocoale au înțeles să le confere acestora valențe normative.
Rezultatele evaluării, însoțite de eventuale propuneri, vor fi făcute publice în termen de cel mult 30 de zile !", a scris Tudorel Toader.

Consilierul guvernamental, Darius Vâlcov, a postat joi seară pe contul său de Facebook un protocol de colaborare încheiat în decembrie 2016 între SRI și Parchetul General. Vâlcov, consilier al premierului condamnat la 8 ani de închisoare pentru corupție în primă instanță, a atribuit documentele unui ”anonim” care i-a lăsat documentul ”pe prag”, și a scris cu majuscule ”BOMBAAA”.

Liviu Dragnea a cerut, vineri, Comisiei de supraveghere a Serviciului Român de Informaţii să demareze de urgenţă o anchetă care să cerceteze “eventualele fapte ilegale” săvârşite de SRI, adăugând că şi Inspecţia Judiciară ar trebui să se autosesizeze în legătură cu protocoalele de cooperare dintre instituţii din Justiţie şi SRI, despre care a lansat prima dată acuzaţii Darisu Vîlcov.

Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie a încheiat două protocoale cu Serviciul Român de Informaţii pe 8 decembrie 2016, unul cu caracter nesecret, iar altul clasificat secret de stat, pentru care a cerut declasificarea în martie 2018, a precizat ulterior PÎCCJ.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
Citește și...
Dosar penal după ce Darius Vâlcov a publicat protocolul SRI - PÎCCJ din 2016

Parchetul General s-a autosesizat şi a deschis un dosar pentru neglijenţă în păstrarea informaţiilor secrete de stat, infracţiune prevăzută de articolul 305 din Codul penal, după apariţia în spaţiul public a protocolului SRI - PÎCCJ semnat în 2016.

Cine sunt cei 6 candidați care s-au înscris pentru șefia DNA

Şase procurori şi-au depus candidatura pentru a ocupa funcţia de procuror-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) a anunţat, vineri, Ministerul Justiţiei.

Pedeapsa primită de bărbatul din Satu Mare care și-a ucis părinții și bunica

Bărbatul care, la sfârşitul anului trecut, şi-a ucis părinţii şi bunica a fost condamnat de Tribunalul Satu Mare la închisoare pe viaţă. Decizia instanţei nu este însă definitivă şi poate fi atacată la Curtea de Apel Oradea.

Recomandări
Acciza la motorină, redusă cu 20% timp de două săptămâni. Măsura intră în vigoare pe 16 august

Ministerul Finanțelor reduce temporar cu 20% acciza la motorina standard, în perioada 16-31 august 2026, după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale și a prețurilor la pompă. Astfel, reducerea este de aproximativ 0,56 lei pe litru.

Mugur Isărescu, despre trecerea României la euro: „Nu avem niciun criteriu îndeplinit în momentul actual”

BNR este pregătită să reia procesul de pregătire pentru trecerea la moneda euro, însă România nu îndeplinește în prezent niciun criteriu necesar, iar trecerea la euro este un proces politic și social complex, a declarat guvernatorul BNR, Mugur Isărescu.

Sindicat: CFR SA riscă să nu mai poată plăti salariile. Blocajul administrativ poate paraliza transportul feroviar

CFR SA riscă să ajungă în imposibilitatea plăţii salariilor dacă nu este aprobat Contractul de activitate şi performanţă 2026-2030, situaţie care ar putea conduce la perturbarea gravă sau chiar la blocarea transportului feroviar.