Elevul care și-a înjunghiat profesoara de japoneză rămâne în arest preventiv. Decizia Curţii de Apel Bucureşti, definitivă

62339194

Curtea de Apel Bucureşti a respins contestaţia formulată de elevul de 16 ani care și-a înjunghiat profesoara de japoneză, împotriva deciziei Tribunalului Bucureşti prin care a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Decizia este definitivă.

Potrivit Codului penal, minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal pentru faptele sale. Dacă minorul are vârsta între 14 şi 16 ani, el răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ, potrivit Agerpres.

Acuzaţiile în acest caz sunt de tentativă de omor calificat, port sau folosire fără drept de obiecte periculoase şi tulburare a ordinii şi liniştii publice.

Incidentul s-a produs la mijlocul săptămânii trecute, după ce profesoara de limbă japoneză a anunţat pe neaşteptate un test. Când a ajuns în dreptul băncii unui elev, acesta a scos un cuţit din rucsac şi a atacat-o în zona gâtului. Profesoara a fost transportată la spital pentru a i se acorda îngrijiri medicale.

Anchetatorii susţin că elevul a premeditat atacul şi a făcut planuri în legătură cu modul în care urma să acţioneze.

„La data de 05.04.2023, în jurul orei 12,30, în timp ce persoana vătămată, în vârstă de 26 de ani, profesoară la un liceu din municipiul Bucureşti, începuse ora de predare la clasa a X-a şi împărţea foile cu teste către elevi, în momentul în care a ajuns la banca inculpatului, acesta din urmă a lovit-o cu un cuţit în gât, provocându-i o plagă înjunghiată în regiunea cervicală anterioară. Inculpatul a premeditat săvârşirea faptei prin aceea că s-a interesat despre pedeapsa aplicabilă, a făcut planuri în legătură cu modul în care urma să acţioneze şi s-a înarmat cu un cuţit. Din modul în care a acţionat, lovind victima cu o armă cu potenţial letal într-o zonă vitală, rezultă că inculpatul a acceptat că acţiunile sale pot duce la decesul victimei, care nu s-a produs din hazard", spun procurorii.

Parchetul Capitalei precizează că elevul a purtat şi folosit un cuţit într-o instituţie de învăţământ, iar prin violenţele exercitate asupra profesoarei în faţa colegilor de clasă a tulburat ordinea şi liniştea publică, provocând sentimente de teamă, indignare şi insecuritate.

Articol recomandat de sport.ro
Golgheterul Stelei a dat BAC-ul la 33 de ani: ”La matematică a fost cel mai dificil”
Golgheterul Stelei a dat BAC-ul la 33 de ani: ”La matematică a fost cel mai dificil”
Citește și...
Procurorii contestă controlul judiciar în cazul lui Viorel Pașca. Suspectul a declarat că este complet nevinovat

Procurorii au atacat decizia instanței prin care soții Florica și Viorel Pașca, alături de cei trei fii ai lor, au fost plasați sub control judiciar în dosarul de trafic de persoane din scandalul azilelor ilegale.

Rețea de traficanți de canabis, destructurată în Prahova. Cinci persoane au fost arestate

Cinci persoane au fost arestate și alte două sunt cercetate sub control judiciar, pentru trafic de droguri, în Prahova. 

Viorel Pașca și membrii familiei sale au fost plasați sub control judiciar în dosarul azilelor ilegale din Bihor

Viorel Paşca, liderul Asociaţiei Dumbrava - Dumnezeu Poartă de Grijă, soţia acestuia şi cei trei fii ai lor vor fi cercetaţi sub control judiciar, a decis, joi, Tribunalul Bucureşti.

Recomandări
Radu Miruţă: Am cerut Ucrainei să programeze dronele să se autodistrugă la intrarea în apele teritoriale româneşti

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, a anunţat, vineri, că a cerut autorităţilor din Ucraina ca dronele pe care le lansează să fie programate să se autodistrugă la intrarea în apele teritoriale româneşti.

ONU avertizează: Fenomenul El Niño ar urma să atingă o intensitate ridicată între iulie şi septembrie. Ce efecte poate avea

ONU avertizează că fenomenul climatic El Niño se intensifică rapid și ar putea atinge un nivel puternic între iulie și septembrie. 

Percheziţii în mai multe judeţe, la persoane suspectate că au fraudat examenul de bacalaureat. Cinci persoane, reţinute

Poliţiştii şi procurorii au declanșat 47 de percheziţii în judeţele Alba, Arad, Bihor, Cluj şi Sibiu, într-un dosar care vizează infracţiunea de divulgare a informaţiilor secrete de serviciu sau nepublice, în scopul fraudării examenului de bacalaureat.