Adrian Duicu, fostul şef al CJ Mehedinţi, condamnat la 1 an şi 6 luni cu suspendare

61796774

Sentinţă în cazul fostului preşedinte al Consiliului Judeţean Mehedinţi.

 

Adrian Duicu, fost preşedinte al Consiliului Judeţean Mehedinţi, a fost condamnat miercuri de Curtea de Apel Bucureşti la un an şi şase luni închisoare cu suspendare, într-un dosar în care a fost trimis în judecată de DNA pentru mai multe fapte de corupţie.

Potrivit deciziei instanţei, Adrian Duicu a fost condamnat la un an şi şase luni închisoare cu suspendare pentru săvârşirea infracţiunii prevăzute la art. 12 lit.b din Legea nr.78/2000 - "folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii".

Judecătorii au dispus un termen de supraveghere de doi ani, timp în care Duicu nu are voie să părăsească teritoriul României, fără acordul instanţei, şi trebuie să presteze muncă neremunerată în folosul comunităţii pe durata a 60 de zile în cadrul Primăriei Municipiului Orşova.

În schimb, el a fost achitat pentru celelalte infracţiuni pentru care a fost trimis în judecată - trafic de influenţă, cumpărare de influenţă, trei infracţiuni de folosire a influenţei şi autorităţii de o persoană care deţine o funcţie de conducere într-un partid politic în scopul obţinerii pentru sine de foloase necuvenite, două infracţiuni de dare de mită, două infracţiuni de efectuare de operaţiuni financiare, ca acte de comerţ, incompatibile cu funcţia.

Decizia nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Tudorel Toader merge în Serbia pentru ”a se documenta” în legătură cu extrădarea lui Sebastian Ghiţă

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a anunţat marţi că se va deplasa în Serbia pentru a se documenta legat de cazul fostului deputat Sebastian Ghiţă, pentru care autorităţile române solicită extrădarea.

Abdullah Atas, care a accidentat mortal un poliţist, condamnat definitiv la 22 de ani de închisoare

Abdullah Atas, omul de afaceri turc care l-a accidentat intenţionat în 2015 pe poliţistul Gheorghe Ionescu, decedat ulterior din cauza rănilor, a fost condamnat definitiv la 22 de ani şi 10 luni închisoare pentru omor calificat.

Florin Iordache, despre ieșirea în stradă a magistraților: Nu este justificată

Preşedintele Comisiei parlamentare speciale pentru legile Justiţiei, Florin Iordache, a declarat marţi că ieşirea magistraţilor în stradă nu este justificată.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.