NASA a trimis salmonella, viermi de galbeaza si muste betive pe Statia Spatiala Internationala. "Noi am fi vrut mustar"

61622209

 Astronautii de pe ISS au primit un pachet plin de surprize la inceputul anului 2015

Naveta Dragon le-a adus pe 12 ianuarie membrilor echipajului Statiei Spatiale Internationale un pachet cu daruri de Craciun (intarziate) dar si cu o serie de surprize. Pe langa o camera IMAX, care urmeaza sa surprinda imagini demne de filmul Interstellar, astronautii s-au ales si cu un pachet plin de salmonella, muste betive si viermi de galbeaza.

Nu e vorba de alimente deteriorate, ci de materiale de studiu, potrivit comunicatului NASA. Viermii mai sus-mentionati sunt cunoscuti pentru capacitatea lor de regenerare celulara iar echipajul ISS a primit sarcina sa testeze daca aceasta opereaza si in conditii diferite de gravitatie. Scopul final al studiului: o mai buna intelegere a modului in care se vindeca ranile in spatiu.

Citeste si: Premiera la bordul Statiei Spatiale Internationale. Prima femeie astronaut din Italia face parte din noua misiune

Mustele betive (Drosophila melanogaster) vor fi utilizate intr-o serie de teste privind impactul asupra sistemului imunitar al iesirilor in spatiu. NASA a constatat in ultimii ani ca microbii sunt mai virulenti odata ce ies din atmosfera terestra, insa oamenii de stiinta nu au inca o explicatie.

Cat despre salmonella, aceasta, impreuna cu alti paraziti pusi „la pachet” de americani va fi folosita intr-un studiu asupra riscurilor de infectie in spatiu.

Este a cincea misiunea de aprovizionare a Statei Spatiale iar astronautii au declarat pentru USA Today ca abia asteptau pachetul de pe Pamant, care trebuia sa ajunga inainte de Craciun. Se pare insa ca cel mai mult si-ar fi dorit nu Salmonella sau Drosophila, ci niste mustar, potrivit declaratiilor unuia dintre membrii americani ai echipajului, Barry E. Wilmore.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
iLikeIT. Aplicatiile care va ajuta la traducerea pe loc a oricaror texte: un meniu de restaurant sau chiar un indicator auto

Este momentul perfect sa punem la cale vacante in locuri indepartate. Biletele de avion sunt mai accesibile si nici limba nu mai este o bariera de comunicare.

Ce spun despre tine LIKE-urile pe care le dai. Cate lucruri stie Facebook-ul despre tine

Ce poate spune societatea despre tine in functie de activitatea ta pe Facebook? Poti afla acum.

Hackerii au atacat site-ul Ziarului Lumina ce apartine de BOR. "Cine este adevaratul terorist?"

Site-ul ziarului Lumina al Bisericii Ortodoxe Romane a fost spart miercuri seara de hackeri, care au postat urmatorul mesaj, in limba franceza: "Nu exista alt Dumnezeu in afara de Allah, iar Mahomed este trimisul lui Allah", scrie Hotnews.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.