REVOLTATOR! Cai cu limba taiata si picioarele sfaramate cu toporul

60264709

Asociatia de protectie a animalelor “Clopotel” din Iasi ne-a semnalat cazurile cutremuratoare ale unor animale folosite ca simple obiecte cu care iti faci treaba si care sunt apoi schingiuite fara mila.


"Situatiile cu care ne-am confruntat de cand ne ocupam si de animale mari intrec orice imaginatie a unui om sanatos si rational",  ne-a marturisit Mariana Craciun, presedintele asociatiei iesene "Clopotel".
 
"De la cai infometati care erau nevoiti sa devoreze scanduri din gard si pana la cai cu limba taiata sau carora li s-au taiat picioarele cu toporul, pentru simplul fapt ca au facut cativa pasi pe aratura unui vecin, cu toate aceste cazuri ne-am confruntat si inca ne confruntam zi de zi", mai spune aceasta.

Cruzimile fara margini pe care sunt nevoiti sa le suporte acesti sclavi ce nu isi pot plange suferinta prin cuvinte ori lacrimi lasa urme adanci in trupurile lor. Imaginile trimise de Mariana Craciun nu te pot lasa indiferent!

Va reamintim, oare pentru a cata oara, ca supunerea animalelor la suferinte inutile sau chiar uciderea acestora este pedepsita, conform legilor in vigoare, cu inchisoare de la o luna la trei ani sau cu amenzi penale de la 500 pana la 10.000 de lei, in functie de gravitatea faptei. Insuficient parca, tinand cont ca schingiuirea animalelor continua.

Astfel de imagini isi propun sa sensibilizeze, dar mai ales sa atraga voluntari care sa ajute animalele aflate in situatia jalnica prezentata. Pentru ca alternativa exista! Aceste animale pot avea parte de o soarta mai buna, dar numai prin implicarea fiecaruia dintre noi.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
In loc de carte, o bataie parte-n parte!

Inainte sa puna umarul la ridicarea unor edificii, doi studenti in anul terminal la Facultatea de Constructii din capitala au pus-o de o bataie in plina strada, chiar inaintea unui examen.

BATAIE INTRE FETE! Paruiala, tipete si zgarieturi!

Daca le-ati intalni pe strada ati spune ca sunt doua tinere de liceu, dragute si fara griji!

De cati muncitori este nevoie pentru a spala o cabina telefonica?

Pai de cinci! Primul sterge cele (doar) doua geamuri ale cabinei, unul curata cadrul, altul se ocupa de telefon! Al patrulea tine carpele si ultimul.... supravegheaza ca totul sa iasa bine (banuim)!

Recomandări
Ilie Bolojan: „PNL va susține proiectul legii salarizării. E o măsură care evită pierderea a peste 700 de milioane de euro”

Grupurile parlamentare ale PNL au fost mandate să susţină adoptarea proiectului legii salarizării, a anunţat, vineri, preşedintele partidului, premierul interimar Ilie Bolojan.

Ascunzătoare cu arme, descoperită lângă Berlin, atribuită serviciilor secrete rusești. Un suspect, arestat în România

Autorităţile germane au descoperit o ascunzătoare în care se aflau două arme de foc, într-o pădure situată în apropiere de Berlin, atribuită serviciilor secrete ruseşti de către serviciul german de informaţii interne BfV.

Sindicatele din Educație resping proiectul legii salarizării: „O sfidare directă la adresa salariaților din învățământ”

Federațiile sindicale din învățământ anunță că „refuză categoric” prevederile legii salarizării unitare, considerând că forma cea mai recentă prezentată de Ministerul Muncii este „o sfidare directă la adresa salariaților” din sistem.