Femeia care a dat peste cap stiinta! Oamenii pot fi nemuritori

60142685

Daca pentru cei mai multi dintre noi, viata isi gaseste implinirea atunci cand este incadrata de cele 5 simturi, pentru cativa oameni, totul este complet diferit. Va vom prezenta un top cu cele mai ciudate lucruri pe care nu le stiati despre simturi.

Super - gustul

Sunt oameni care simt toate aromele mult mai profund decat altii, si asta pentru ca pe limba lor sunt niste papile gustative in forma de ciupercute, care sunt mult mai accentuate decat la restul persoanelor. Dintre toate cele 4 gusturi: amar, sarat, dulce si acru (si mai nou putem include si al cincelea gust:  umami), se pare ca cei care poseda un super-gust simt cel mai tare amarul.

Asa ca acesti oameni mereu se vor feri sa manance grapefruit, varza sau chiar sa bea cafea.

Gura

Super - auzul

Oamenii care au un super-auz pot sa identifice si sa reproduca sunete, fara a avea nevoie de o referinta. Nu este vorba doar de un auz mult mai bun, ci si de abilitatea de a retine mental sunetele. Un exemplu in acest caz ar fi recunoasterea sunetelor zilnice: claxoane, motoare, sirene, etc.

Super-auzul este cel mai des intalnit in cazul persoanelor oarbe din nastere, sau care au sindromul William.

Ureche

Tetracromatica

Tetracromatica este abilitatea de a vedea lumina din patru surse diferite.  Un exemplu de tetracromatica din regnul animal este pestele-zebra, care poate  vedea lumina din rosu, verde, albastru si mov cu diferite selectii si tonuri.

La oameni, tetracromatica este mult mai des intalnita la femei decat la barbati. Mai mult, masculii sunt predispusi sa vada viata in alb si negru, la propriu.

Ecolocatia

Ecolocatia este principiul folosit de lilieci. Ei, desi nu vad nimic, se ghideaza dupa sunetele pe care le scot. Ei lanseaza un semnal si asteapta ca ecoul sa le "spuna" unde se afla si daca exista obstacole in calea lor.

Printre oameni, cele mai cunoscute cazuri de ecolocatie sunt cele ale lui James Holman, Daniel Kish si Ben Underwood. Insa cel mai bine documentat si deopotriva impresionant este cel al lui Ben, deoarece el si-a pierdut ambii ochi din cauza cancerului de retina, iar acum poate "vedea" din nou ghidandu-se cu ajutoarul ecolocatiei.

Liliac

Calculatoarele - mentale

Supranumiti si "Savantii idioti", autistii sunt genii in anumite domenii (matematica, fizica, fizica cuantica, informatica), insa nu se dezolta deloc pe plan social si nu sunt in stare sa faca nici cele mai banale actiuni - cum ar fi legatul sireturilor.

calculator

Imortalitatea

Henrietta Lacks

Henrietta Lacks este singura femeie din lume care a dat peste cap lumea medicala. Desi in aparenta un om cat se poate de normal - a fost lucratoare la o ferma de tutun - ascundea in ea ceva care avea sa faca istorie. Henrietta s-a imbolnavit de cancer cervical la 30 de ani si a murit in 1951, la 31 de ani.

Insa un medic de la spitalul John Hopkins i-a prelevat o bucata din tumoare, fara sa ii spuna pacientei si a trimis-o unei echipe de oameni de stiinta care au incercat fara niciun succes sa extraga tesuturi din celulele umane. Totul s-a intamplat in anii '50 insa, nimeni nu stie de ce, dar celulele respective "traiesc" si in ziua de astazi.

Celulele Henriettei Lacks - denumite apoi HeLa, dupa numele femeii - au devenit in scurt timp nepretuite in cercetarea medicala. Aceste celule nemuritoare pot trai la infinit, pot fi inghetate timp de zeci de ani, pot fi divizate si folosite de mai multi oameni de stiinta.

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
Creatii ale omului, atribuite extraterestrilor. Tu ce crezi?

De cand se stiu pe lume, oamenii au incercat sa gaseasca explicatii pentru lucrurile pe care nu le inteleg. “Vina” pentru acestea a cazut in seama zeilor sau a demonilor, a stafiilor si spiritelor sau a extraterestrilor.

Interventie de "sus". Rugaciunile ii pot salva pe cei bolnavi

Rugaciunea poate ajuta cu adevarat, releva un studiu international, mai ales in cazul in care un binevoitor sta langa persoana bolnava si se roaga.

Cascada de foc si raul in 5 culori. Topul locurilor care-ti taie respiratia

Sunt zone pe pamant care pur si simplu intrec imaginatia oricui prin frumusetea si misterul lor. Desi la prima vedere par desprinse din filme, ele sunt cat se poate de reale. 

Recomandări
Cazul ambulanței din Cluj scoate la iveală lacunele legii. Un clip fals poate fi șters de autorități abia după 10 zile

Imaginile, ori informațiile false pot să provoace panică, să pună oameni în pericol și, în cazuri extreme, chiar să ducă la violență. 

Alertă după ce doi bărbați s-au apropiat prea mult cu o șalupă de barjele scufundate în Dunăre. Polițiștii au împânzit zona

Un incident petrecut la Izvoarele în zona barjelor scufundate în Dunăre a pus în alertă autoritățile. 

TAROM va primi primul Boeing 737 MAX până la finalul acestei luni. Aeronava „Mircea Lucescu” a trecut zborul de test

Până la finalul acestei luni, primul Boeing 737 MAX ar urma să ajungă în flota TAROM. Avionul care a fost botezat Mircea Lucescu după marele antrenor român, a trecut de zborul de test și poartă deja însemnele operatorului național.