"Romania e singura in fata unor optiuni sumbre". Un analist american ne avertizeaza sa nu ne bazam pe UE impotriva rusilor

×
Codul embed a fost copiat

George Friedman, fondatorul si director al companiei de analiza strategica Stratfor, este invitatul emisiunii “Dupa 20 de ani”, unde vorbeste despre pericolele ce ameninta Romania

Politologul american George Friedman, fondator si director al Strategic Forecasting, mai pe scurt Stratfor, una din cele mai apreciate agentii de analiza din SUA, este invitat la „Dupa 20 de ani”, unde vorbeste despre provocarile care asteapta Romania in urmatorii ani si chiar in urmatoarele luni.

“Cand ma gandesc la Romania, ma gandesc la un aliat al SUA care se dezvolta si la un taram al tuturor posibilitatilor”, spune George Friedman, care nu vede insa cu mult optimism situatia actuala. “Urmaresc evenimentele din Rusia si Ucraina, urmaresc fragmentarea Uniunii Europene. In vreme ce rusii incearca sa accepte ce se intampla in Ucraina si poate devin mai agresivi, europenii nu reusesc sa ii apere pe romani, fiindca nu pot, pentru ca sunt atat de divizati din motive economice.”

Aici puteti urmari emisiunea integrala

Citește și
harta Romania cu pin pe Bucuresti
"Romanii cred ca rusii sunt mai destepti decat americanii". Ce spune unul din cei mai influenti analisti din SUA

In aceste conditii, analistul american spune ca Romania “e singura in fata unor optiuni sumbe si are nevoie de o noua relatie. Pentru Romania, marea intrebare in acest moment este: poate sa isi creeze o relatie eficienta cu SUA? Vor fi interesate Statele Unite sa apere securitatea Romaniei? Eu cred ca vor fi.”

Articol recomandat de sport.ro
Thomas Frank s-a dus glonț la Radu Drăgușin după Crystal Palace - Tottenham. "Dragonul", tot un zâmbet
Thomas Frank s-a dus glonț la Radu Drăgușin după Crystal Palace - Tottenham. "Dragonul", tot un zâmbet
Citește și...
"Ungaria, un vecin pe care Romania nu se poate baza". Analiza care arata cat de importanta e tara noastra pentru americani

Unul dintre cele mai influente institute de analiza din SUA considera Romania un aliat cheie pentru americani, dar atinge si aspecte controversate: relatiile romano-maghiare si exploatarea gazelor de sist.

"Romanii cred ca rusii sunt mai destepti decat americanii". Ce spune unul din cei mai influenti analisti din SUA

George Friedman, directorul agentiei de analiza Stratfor, a fost in vizita la Bucuresti la o zi dupa Joe Biden. Unul dintre cei mai influenti analisti geopolitici din lume, Friedman a tras cateva concluzii ingrijoratoare despre relatia Romania-SUA.

Recomandări
Întâlnire decisivă Trump-Zelenski, pe tema planului de pace. Președintele SUA a anunțat că a vorbit la telefon cu Putin
Întâlnire decisivă Trump-Zelenski, pe tema planului de pace. Președintele SUA a anunțat că a vorbit la telefon cu Putin

Volodimir Zelenski a fost primit de Donald Trump în Florida, duminică seara (ora României, n. red.) pentru a încerca să obţină sprijinul preşedintelui SUA pentru noua versiune a planului de pace privind războiul din Ucraina.

Cod roșu de viscol în zonele înalte din 11 județe. Vântul suflă cu peste 120 km/h, iar traseele montane sunt periculoase
Cod roșu de viscol în zonele înalte din 11 județe. Vântul suflă cu peste 120 km/h, iar traseele montane sunt periculoase

Este cod roșu de viscol în zonele înalte din 11 județe, între care Sibiu, Brașov, Prahova și Vâlcea. Ninge susținut, iar vântul mușcă de-a dreptul, cu rafale care depășesc 120 km/h.

Incendiu puternic la un depozit de pe bulevardul Iuliu Maniu din București. A fost trimis mesaj RO-Alert | VIDEO
Incendiu puternic la un depozit de pe bulevardul Iuliu Maniu din București. A fost trimis mesaj RO-Alert | VIDEO

A fost mobilizare de forțe, duminică, în Capitală, după ce un depozit situat în cartierul Militari a fost cuprins de flăcări.