Ministrul Dan Sova despre autostrazi, la Dupa 20 de ani: "Suntem destul de putinciosi"

×
Codul embed a fost copiat

Dan Sova, ministrul delegat pentru proiecte de infrastructura de interes national si investitii straine a vorbit in emisiunea “Dupa 20 de ani”, difuzata la PROTV si PROTV NEWS despre viitorul drumurilor de viteza din Romania.

Ministrul a discutat, de asemenea, despre sansele ca autostrazile care sunt date deja in folosinta sa fie reabilitate, iar cele care sunt de multa vreme in stadiu de proiect sa ajunga o realitate palpabila.

Suntem destul de putinciosi!”, crede Dan Sova, care le-a furnizat interlocutorilor sai, Cristian Leonte, Claudiu Pandaru si Cristian Hostiuc detalii despre stadiul proiectelor la autostrada Craiova-Pitesti, Comarnic-Brasov, dar si centura sudica a Capitalei.

Ministrul Dan Sova: "Ma duc cu cortul pe Comarnic-Brasov, sa nu stea cineva degeaba"

Noua taxa de autostrada impusa soferilor. Sova: Potrivit calculelor, vom plati 3 euro pe suta de km

Citește și
Groapa marcata cu vopsea
"Ca la noi, la nimeni". Autoritatile din Mures au rezolvat problema gropilor: le-au vopsit cu alb

Dan Sova: Incheierea contractului cu Bechtel este o chestiune de zile

Ministrul Dan Sova: Oracle deruleaza o investitie de aproximativ 100 milioane euro in Romania

Sinteza declaratiilor ministrului Dan Sova:

- "Nu-mi place sa fac teoria mostenirii, dar niste cifre cred ca sunt relevante. Am preluat ca minister aceasta companie. M-am dus si i-am aliniat pe toti si mi-au zis care e situatia. Noi ne-am angajat fata de FMI ca eliminam arieratele din economie. Care sunt obligatiile CNADNR-ului: 680 de milioane de euro datorii. Am ramas acum cu diferenta de suma pentru care va trebui sa mai cerem de la Ministerului Finantelor."

- "S-au facut exproprieri pe anumite parti de autostrada cu un an, doi, intarziere."

- "Noi nu avem acum o lipsa de putina sau stiinta. Acum noi ne miscam, suntem destul de putinciosi."

- "Ne-am angajat ca va merge aceasta autostrada inainte de alegerile din 2016. N-are legatura cu alegerile."

- "Nu e vorba numai de vointa mea ca ministru. Te asezi la masa cu inginerii, proiectantii. Vin unii si spun ca s-a facut studiu pe partea dreapta. Altii zic ca e mai ieftin pe stanga."

- "Eu am spus si repet, ma mut cu cortul pe Comarnic-Brasov ca sa nu stea nimeni degeaba. Ca sa faci Comarnic-Brasov trebuie sa scoti din munte 4 milioane de metri cubi de piatra si sa bagi beton. Nu e un proiect simplu din punct de vedere al constructiei."

- "La inceputul lunii octombrie desemnam castigatorul si sper sa dam ordinul de incepere a lucrarilor pana la sfarsitul anului."

- "Pe vremea ministrului Berceanu s-au facut 2 mari greseli. Nu s-a discutat cu bancile, care au venit dupa aia si au spus ca e un proiect nebancabil."

Articol recomandat de sport.ro
Ana Bogdan a luat prima decizie majoră, după retragerea din tenis / GALERIE FOTO
Ana Bogdan a luat prima decizie majoră, după retragerea din tenis / GALERIE FOTO
Citește și...
La loc comanda! Drumul Arad-Seleus ramane o ruina din cauza birocratiei
La loc comanda! Drumul Arad-Seleus ramane o ruina din cauza birocratiei

  Deja celebru pentru gropile din asfalt si restrictiile de viteza impuse din aceasta cauza, drumul Arad-Seleus, legatura principala si cu statiunea Moneasa, nu mai poate fi reabilitat.

"Ca la noi, la nimeni". Autoritatile din Mures au rezolvat problema gropilor: le-au vopsit cu alb

Cine a zis ca problema gropilor de pe soselele noastre nu se va rezolva niciodata? In judetul Mures, autoritatile au gasit o solutie simpla si ieftina pentru a-i salva pe soferi de calvarul unui drum gaurit.

240 mil de euro au fost alocate pentru toate gropile din Romania. Sova: Mi-au cerut 4 miliarde euro
240 mil de euro au fost alocate pentru toate gropile din Romania. Sova: Mi-au cerut 4 miliarde euro

Ministrul delegat pentru proiecte de infrastructura de interes nat, Dan Sova, a declarat ca bugetul din acest an pentru astuparea gropilor de catre CNADNR va ajunge la 240 milioane euro.

Cine este Dan Sova, propus ministru delegat pentru proiecte de infrastructura
Cine este Dan Sova, propus ministru delegat pentru proiecte de infrastructura

Senatorul PSD Dan Sova, critic acerb al lui Traian Basescu, este propus coordonator al proiectelor de infrastructura Dan Sova a fost propus ministru delegat pentru proiecte de infrastructura.

Recomandări
Ce își propun românii să schimbe în 2026. „Din 2020 mă las de fumat. Sigur mă las anul ăsta”
Ce își propun românii să schimbe în 2026. „Din 2020 mă las de fumat. Sigur mă las anul ăsta”

În același timp, când, se schimbă anul mulți ne propunem să ne schimbăm stilul de viață - să facem mai mult sport și să renunțăm la vicii. Dar puțini reușesc să respecte aceste ținte.

Prima ipoteză a anchetatorilor despre cauza tragediei din Elveția. 50 de răniți, transferați la spitale din străinătate
Prima ipoteză a anchetatorilor despre cauza tragediei din Elveția. 50 de răniți, transferați la spitale din străinătate

Autoritățile elvețiene admit că incendiul devastator produs în barul „Constellation”, din Crans Montana, a pornit, cel mai probabil, de la artificii decorative, puse în sticle de șampanie și apropiate prea mult de tavan.

Europa se pregătește de un posibil război cu Rusia. Domeniile în care Moscova are un avantaj în fața țărilor din NATO
Europa se pregătește de un posibil război cu Rusia. Domeniile în care Moscova are un avantaj în fața țărilor din NATO

Pe fondul temerilor tot mai vizibile privind extinderea războiului din Ucraina, europeni încep să ia în calcul o confruntare directă cu Rusia.