Trezirea unei generații. Sătui de scandalagii din politică, tinerii se apucă de studiat. Facultatea la care sunt 6 pe un loc

×
Publicitate

S-a încheiat admiterea de vară în multe universități, și, spre deosebire de alți ani, a scăzut numărul candidaților. Mulți absolvenți de clasa a XII-a preferă să se angajeze direct după terminarea liceului, ca să câștige cât mai repede.

Cei care dau totuși la facultate aleg specializări cu o calificare concretă și perspectiva unui loc de muncă. Inclusiv ciclul electoral prelungit prin care am trecut a șlefuit opțiunile tinerilor.

La cea mai mare universitate din Iași, ”Alexandru Ioan Cuza”, au fost cu 10 la sută mai puțini candidați la admitere ca anul trecut. Cea mai mare concurență- peste 6 pe loc- a fost la Relații Internaționale.

Liviu Maha, rector UAIC Iași: ”Ultimele luni au însemnat o prezență foarte importanta la știri a ceea ce înseamnă alegeri în diferite țări, procesul de integrare europeană, conflicte care au apărut, tensiuni geopolitice și multe care aveau la bază și considerente economice. Tinerii văd că există potențial, perspective”.

Alessia Folner, candidată: ”Toate acele știri m-au făcut să conștientizez nevoia de viziuni noi, de tineri care au o viziune proaspătă”.

Și contabilitatea a avut căutare.

Cristian Popescu, prodecan FEAA Iași: ”La orice firmă e nevoie de un contabil, le oferă o siguranță în jobul viitor și, de ce nu, câștiguri frumoase”.

La Universitatea Tehnică, tinerii s-au înghesuit la informatică, în rest înscrierile au scăzut cu 25 de procente.

Carmen Loghin, prorector UTI: ”Informatica aplicată și sisteme inteligente a crescut cam cu 25%, toate sistemele automate care sunt prezente și în viața de zi cu zi”.

Doar 73.000 de tineri au luat Bacul anul acesta

Tânăr: ”M-am gândit că este ceva de viitor, după facultate în cel mult doi ani mi-aș dori să devin independent”.

Între timp, la Babeș-Bolyai, în Cluj...

Marko Balint, prorector UBB: ”Este un interes foarte mare pentru specializarea psihologie”.

Florin Drăgan, rectorul Universității Politehnica Timișoara: ”Ingineria e căutată pentru că în piața muncii se regăsește, am stat bine pe Construcții, pe Arhitectură, pe Calculatoare”.

Scăderea generală a numărului de candidați vine și din numărul mic de elevi care au luat Bacul la nivel național: au fost 95.000 anul trecut și doar 73.000 acum. Se adaugă și pragmatismul noii generații.

Tânăr: Am avut câțiva colegi care nu au avut deloc opțiunea să se înscrie la facultate.

Reporter: Ce au în plan?

Tânăr: Să muncească. Să plece în străinătate”.

La admiterea de vară au fost scoase la concurs aproape 70.000 de locuri la buget. 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
Citește și...
O echipă de liceeni din Arad a obținut o calificare istorică la campionatul mondial de robotică din Houston

O echipă de liceeni din Arad a obținut o calificare istorică la campionatul mondial de robotică organizat la Houston, în Statele Unite.

Alertă la o grădiniță din Bistrița, după un scurtcircuit la tabloul electric. 19 copii au fost evacuați

Au fost momente de panică la o grădiniță din Bistrița. Alerta s-a dat imediat după ce angajații au simțit un miros puternic de fum. Educatorii i-au evacuat rapid pe copii înainte de venirea pompierilor. 

Vacanța de Paște 2026: Când începe vacanța de primăvară și când se vor întoarce elevii la şcoală

Elevii intră în vacanţă vineri după finalizarea cursurilor şi se vor întoarce la şcoală pe 15 aprilie, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei şi Cercetării.

Recomandări
Uniunea Europeană evaluează “toate posibilitățile”, inclusiv raționalizarea combustibilului. „Va fi o criză îndelungată”

Uniunea Europeană ia în calcul raționalizarea combustibilului și folosirea rezervelor strategice de petrol, pregătindu-se pentru un șoc energetic de durată, spune comisarul Dan Jorgensen.

Mircea Lucescu a suferit un infarct miocardic acut, în Spitalul Universitar

Fostul antrenor al naţionalei Mircea Lucescu a suferit un infarct miocardic acut vineri dimineaţă, la Spitalul Unversitar, de unde urma să fie externat.

Vremea se schimbă radical de Paște. Care este prognoza meteo pentru intervalul 6 aprilie – 4 mai

Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni arată că începutul lunii aprilie va fi mai rece decât normal în special în nord și nord-est, cu precipitații apropiate de media perioadei.