Ce valoare poate sa aiba voma de balena? Britanicul asta s-a umplut de bani:

61263912

Un britanic care a găsit pe plajă o piatră ciudată, galbenă şi mirositoare, a primit o ofertă de 50.000 de euro de la un cumpărător francez pentru ceea ce pare a fi "vomă de balenă rară",

cunoscută şi sub denumirea de ambră, foarte apreciată în industria parfumurilor, a anunţat joi postul BBC.

Ken Wilman se plimba cu căţeluşa lui, Madge, pe o plajă din Morecambe, din nord-vestul Angliei, atunci când aceasta s-a oprit la "o piatră mare" gri cu inflexiuni galbene, ce avea o textură ceroasă, informează AFP.

Iniţial, britanicul şi-a continuat plimbarea, dar apoi "ceva s-a aprins în mintea" sa, a relatat Ken Wilman pentru BBC. S-a întors pentru a lua acea piatră, despre care spune că ar fi ambră, o substanţă solidă produsă în intestinele caşaloţilor.

Ken Wilman

 

Balenele vomită uneori aceste substanţe, care plutesc în apa mării şi sunt foarte apreciate în industria parfumurilor. Ele permit într-adevăr fixarea mirosurilor volatile în parfumuri şi, deşi mirosul lor iniţial este neplăcut, după mai multe luni, ele emană un miros dulceag.

În aşteptarea testelor care vor confirma dacă piatra găsită pe plajă este într-adevăr ambră, denumită uneori "aur plutitor", britanicul a primit deja o ofertă de 50.000 de euro de la un cumpărător francez.

Ambra a fost evocată şi de Herman Melville în celebrul său roman "Moby Dick".

Articol recomandat de sport.ro
Cum a reacționat strănepoata lui Ferenc Puskas după finala Champions League: ”De neuitat”
Cum a reacționat strănepoata lui Ferenc Puskas după finala Champions League: ”De neuitat”
Citește și...
Oficial: Alegerile pentru Primăria Capitalei vor avea loc pe 7 decembrie

Guvernul a stabilit data de duminică, 7 decembrie 2025, pentru organizarea alegerilor locale parţiale pentru primarul general al municipiului Bucureşti, Consiliul Judeţean Buzău şi pentru primari în mai multe localităţi.

Despre sport și determinarea de a îți urma pasiunea cu Remus Boroiu

Ferma – Un nou început a adus în atenția spectatorilor personalități cât se poate de diferite, probe tot mai dificile și intrigi care s-au complicat cu fiecare săptămână. Printre concurenții din acest an, unul dintre cei mai bine pregătiți sportivi și mai deciși să meargă cât mai departe a fost Remus Boroiu, unul dintre finaliștii Ninja Warrior România 2018.

Eleganța lui VLAD (Adrian Nartea) din serial

Încă de la lansarea primului episod din producția VLAD, fiecare dintre cei care am urmărit cum au avansat intrigile, am putut observa ținutele elegante purtate de actorul principal. Adi Nartea a impresionat la fiecare apariție prin zâmbetul sau seriozitat

Recomandări
Tăcere la Casa Albă după incidentul cu drona de la Galați. Singura voce din SUA care și-a exprimat sprijinul pentru România

Statele Unite sunt alături de România și condamnă „comportamentul provocator” al Rusiei, după explozia dronei rusești peste un bloc din Galați. Este reacția preşedintelui Comisiei pentru Relaţii Externe din Senatul american.

Nicușor Dan, pentru BBC: „Ambasadorul Rusiei va fi expulzat dacă vor mai fi incidente cu drone rusești”

Președintele Nicușor Dan a declarat, pentru BBC, că s-a luat în calcul expulzarea ambasadorului rus la București, Vladimir Lipaev, dacă se va mai repeta un incident cu dronă rusească în România.

Vreme instabilă în următoarele zile în întreaga ţară. Regiunile vizate de averse, descărcări electrice şi vânt puternic

Vremea va fi în general instabilă în următoarea săptămână, cu averse, descărcări electrice şi intensificări ale vântului în cea mai mare parte a ţării, în timp ce temperaturile se vor menţine apropiate de normalul perioadei, potrivit ANM.