Un învățător nevaccinat din California a infectat cu coronavirus 18 elevi. Cadrul didactic nu a purtat mască de protecție

62209989
Shutterstock

Un învăţător nevaccinat de la o şcoală primară din California (SUA) se află la originea a cel puţin 26 de cazuri de COVID-19, între care 18 elevi, notează autorităţile sanitare americane într-un raport publicat vineri, relatează AFP.

 

Acest incident demonstrează importanţa vaccinării cadrelor didactice, mai ales atunci când elevii sunt prea mici pentru a fi vaccinaţi, potrivit Centrului pentru Prevenirea şi Controlul Bolilor (CDC), principala agenţie federală de sănătate publică din SUA, transmite Agerpres.

Incidentul aduce în discuţie purtarea obligatorie a măştilor sanitare în clase, în cadrul unei escaladări a epidemiei legate de varianta Delta, puternic contagioasă.

Cadrul didactic în chestiune, despre care nu se ştie dacă este învăţător sau învăţătoare, a continuat să predea în mai 2021 timp de două zile după apariţia primelor simptome, crezând iniţial că este vorba de o alergie.

Cadrul didactic nu a purtat mască în timpul orelor de lectură în clasă, în pofida recomandărilor în vigoare în comitatul Marin, din San Francisco. În total, 12 elevi au contractat boala, mai ales cei opt aşezaţi în primele rânduri. Alţi șase elevi de la alte clase au fost infectaţi.

Toţi elevii aveau sub 12 ani, o categorie neeligibilă la vaccinare. Au fost raportate şi alte opt cazuri, în rândul părinţilor sau fraţilor celor infectați.

Ferestrele clasei erau deschise, iar elevi purtau măşti sanitare. Secvenţierea virusului a arătat că toate cazurile au fost provocate de varianta Delta, însă niciun caz nu a necesitat spitalizare.

Directoarea CDC, Rochelle Walensky, a declarat în cadrul unei conferinţe de presă că regretă faptul că numeroase şcoli au ales să nu pună în aplicare măsuri, precum purtarea obligatorie a măştilor sanitare în spaţiile interioare.

Potrivit unui studiu realizat în comitatul Los Angeles, cel mai populat din SUA, rata de infectare cu COVID-19 în rândul copiilor şi adolescenţilor prezenţi la cursuri în timpul vârfului epidemiologic din iarnă a fost de trei, patru ori mai mare decât în restul populaţiei locale.

Autorităţile comitatului impun şcolilor o serie de măsuri, precum purtarea obligatorie a măştilor sanitare în spaţiile interioare şi respectarea distanţării fizice.

Articol recomandat de sport.ro
Scandal uriaș! Sabrina Voinea și-ar fi bătut iubitul: ”Are urme pe corp de la lovituri”
Scandal uriaș! Sabrina Voinea și-ar fi bătut iubitul: ”Are urme pe corp de la lovituri”
Citește și...
Un mire din SUA a murit într-un accident de elicopter la câteva minute după nuntă. Soția sa a supraviețuit în mod miraculos

Un mire din statul american Georgia a murit într-un accident de elicopter la doar câteva minute după nuntă. Soția sa a supraviețuit în mod miraculos, suferind doar tăieturi și vânătăi.

Ce este transparența salarială. Tot ce trebuie să știi dacă îți cauți un loc de muncă în 2026

Începând cu anul acesta, angajatorii din toată Uniunea Europeană, inclusiv din România, sunt obligați să aplice Directiva UE 2023/970 privind transparența salarială. 

Minimalismul, trend sau stil de viață care chiar funcționează. De ce aleg tot mai mulți oameni să trăiască cu mai puțin

Minimalismul înseamnă să deții mai puține lucruri și să alegi în mod conștient să trăiești doar cu lucrurile de care ai cu adevărat nevoie, acele obiecte care îți susțin scopurile și valorile.

Recomandări
Președintele Nicușor Dan face declarații la ora 18:00. Ar urma să îl desemneze premier pe Eugen Tomac (Surse)

Președintele Nicușor Dan va susține, joi (4 iunie), o declarație de presă, la Palatul Cotroceni, în care ar urma să anunțe noul prim-ministru, susțin surse politice pentru Știrile PRO TV.

De ce cred românii cele mai spectaculoase minciuni și conspirații. Un celebru scriitor explică mecanismul

Cum se face că unele minciuni reușesc să convingă milioane de oameni, chiar și atunci când par absurde? 

Proteste masive în toată ţara ale angajaţilor Fiscului. Revoltați, unii „au stat afară, în părculeţ” și au refuzat să lucreze

Mii de angajaţi ai Fiscului din toată ţara au întrerupt lucrul joi dimineaţă şi protestează până la ora 16.00, nemulţumiţi de proiectul Legii salarizării unitare, care le-ar reduce „drastic” sporurile chiar şi cu sume de până la 4.000 de lei.