Se pun în circulație primii bani cu chipul regelui Charles al III-lea. Cum arată

62454690
Pro TV

Este o zi importantă pentru colecționarii de monede și bancnote din Regatul Unit.

 

Vor fi puși în circulație primii bani cu chipul regelui Charles al III-lea. Bancnotele au aceleași elemente grafice precum precedentele. Singura diferență majoră este portretul monarhului britanic.

Noile bancnote și monede au fost deja expuse la Muzeul Băncii Angliei. Bancnotele, din polimer, vor fi de 5, 10, 20 și 50 de lire.

Regina Elisabeta a II-a a fost primul monarh care a apărut pe bancnote britanice.

Însă pe monedele Regatului Unit sunt chipurile regilor și reginelor de cel puțin 1.000 de ani.

Articol recomandat de sport.ro
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
Citește și...
Atac cibernetic la TikTok. Mai multe celebrități și companii au fost vizate

TikTok spune că se ocupă de un atac cibernetic care a vizat mai multe companii și celebrități.  

Fermierii polonezi se plâng că cireșele românești, extrem de ieftine, le-au invadat piața. Prețul incredibil cerut de români

Fermierii polonezi se plâng că cireșele românești, mult mai ieftine decât cele locale, le-au invadat piața, în condițiile în care zeci de tiruri din România pot fi văzute în Cracovia. Românii vând cireșele cu echivalentul a 7 lei kilogramul.

 

O vacă trăiește la o fermă unde este păzită de agenți înarmați și camere de supraveghere. Ce o face atât de specială | FOTO

O cheamă Viatina 19 și nu-s două pe lume ca ea. Este o văcuță absolut specială, care trăiește la o fermă din Brazilia, păzită de agenți înarmați și camere de surpaveghere.    

Recomandări
Acciza la motorină, redusă cu 20% timp de două săptămâni. Măsura intră în vigoare pe 16 august

Ministerul Finanțelor reduce temporar cu 20% acciza la motorina standard, în perioada 16-31 august 2026, după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale și a prețurilor la pompă. Astfel, reducerea este de aproximativ 68 de bani pe litru.

Procurorii Laurei Codruța Kövesi, percheziții la firme IT și primării din țară. Dosarul vizează 7 milioane de euro din PNRR

Parchetul European a efectuat, marți, 19 percheziții la sediile unor persoane și companii, într-o anchetă privind o posibilă fraudă în achiziții publice pentru proiecte IT finanțate din fonduri europene, în valoare de aproximativ 7 milioane de euro.

S-a câștigat cel mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 - peste 10,07 milioane de euro

La tragerea Loto 6/49 de joi, 13 august 2026, s-a câștigat cel mai mare premiu de categoria I din istoria acestui joc, în valoare de 52.839.623,04 de lei (10.077.166,58 de euro).