Oamenii de știință au filmat pentru prima dată ”calamarul colosal” în mediul său natural. Cel mai mare nevertrebat din lume

62535863
Shutterstock

La aproape un secol de la descoperirea sa inițială, oamenii de știință au surprins pentru prima dată imagini cu ”calamarul colosal” înotând în mediul său natural de la mare adâncime, aruncând o nouă lumină asupra acestei creaturi gigantice.

Calamarul colosal, denumit științific Mesonychoteuthis hamiltoni, este cel mai mare nevertebrat din lume, crescând până la o lungime maximă de aproximativ 10 metri și atingând o masă de aproape o jumătate de tonă.

Este, de asemenea, cea mai mare moluște din lume și are cei mai mari ochi dintre toate creaturile cunoscute, cu un diametru de aproape 30 de centimetri.

Cu toate acestea, până în prezent, această specie colosală a fost studiată doar pe baza specimenelor găsite în intestinele balenelor care au eșuat pe țărm sau a exemplarelor rare care au fost colectate accidental de bărcile de pescuit.

Se cunosc foarte puține lucruri despre ciclul de viață al acestei creaturi gigantice din adâncurile mării, notează The Independent.

Acum, în premieră mondială, cercetătorii de pe nava de cercetare Falkor a Institutului Schmidt Ocean au filmat un pui de calamar de 30 cm lungime, în timpul unei expediții de o lună în apropierea insulelor Sandwich de Sud din Oceanul Atlantic de Sud.

Oamenii de știință au capturat imaginile pe 9 martie, folosind vehiculul submersibil SuBastian al institutului, operat de la distanță, la o adâncime de 600 m.

"Este emoționant să vedem prima filmare în mediul său a unui colosal juvenil și este umilitor să ne gândim că acesta habar nu are că există oameni", a declarat Kat Bolstad, cercetător principal în domeniul calmarilor și caracatițelor la Universitatea de Tehnologie din Auckland.

"Timp de 100 de ani, i-am întâlnit în principal ca rămășițe de pradă în stomacurile balenelor și păsărilor de mare și ca prădători ai peștilor dințișori recoltați", a declarat Dr. Bolstad, care a verificat imaginile pentru Schmidt Ocean Institute.

Una dintre caracteristicile unice ale calmarului colosal este aspectul transparent al puilor, care dispare treptat, pe măsură ce cresc.

Prezența cârligelor pe mijlocul celor opt brațe îi diferențiază, de asemenea, de ruda lor apropiată, G. glacialis, ale cărei prime imagini de la mare adâncime au fost înregistrate în ianuarie în apropiere de Antarctica.

"Prima observare a doi calmari diferiți în expediții consecutive este remarcabilă și arată cât de puțin am văzut din magnificii locuitori ai Oceanului de Sud", a declarat Jyotika Virmani, director executiv al Schmidt Ocean Institute.

"Aceste momente de neuitat continuă să ne reamintească faptul că Oceanul este plin de mistere care încă nu au fost rezolvate", a declarat Dr. Virmani.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Întârziere de 10 ore pentru un zbor din România la Londra, 180 de oameni blocați pe aeroport. „Nu se poate așa ceva”

Un zbor Wizz Air de la Suceava la Londra a avut întârzieri de 10 ore, timp în care cei 180 de pasageri au fost blocați pe aeroport. Unii au și renunțat la călătorie, iar oamenii spun acum că vor cere despăgubiri de la compania aeriană.

Rețete de sarmale pentru masa de Paște. Cum să obţii cele mai bune sarmale

Sunt o mulțime de rețete de sarmale, însă pentru un preparat delicios pentru masa de Paște trebuie doar să respecți câteva sfaturi și trucuri simple.    

FOMO – The Festival Of Modern Owners lansează One Day Tickets pentru speakerii internaționali la Sala Palatului

FOMO – The Festival Of Modern Owners lansează o nouă categorie de bilete, One Day Tickets, oferind acces pentru o singură zi la sesiunile cu speakeri internaționali ce vor avea loc pe scena principală de la Sala Palatului.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Alertă pe Dunăre: Guvernul pregătește scenariul extrem pentru Cernavodă. „Răcire în circuit închis”

Pentru a restabili capacitatea de răcire a Centralei Nuclearelectrice (CNE) Cernavodă, astfel încât să fie repusă în funcțiune.