Verii Gigi Becali și Adrian Porumboiu din Murgeni, reținuți după lupte de stradă. De la ce a pornit totul

62204425
StirilePROTV

Au fost din nou lupte sângeroase de stradă între clanurile de romi din Murgeni, iar polițiștii au intervenit în forță și au reținut mai multe persoane, printre care și verii Gigi Becali și Adrian Porumboiu, membrii aceleiași familii Ștefan.

Patru bărbați din Murgeni, cu vârste cuprinse între 16 și 38 de ani, au fost reținuți marți pentru tulburarea ordinii și liniștii publice, lovire sau alte violențe, distrugere, amenințare și violare de domiciliu, după ce zeci de persoane s-au bătut în seara zilei de 25 iulie pe o stradă din oraș, scrie Vremea Nouă.

Doi dintre cei reținuți sunt verii Gigi Becali Ștefan și Adrian Porumboiu Ștefan, membri unuia dintre clanurile de romi implicate în luptele de stradă.

În urma conflictului, două persoane au fost înjunghiate și au ajuns la spital. Totul a pornit de la un telefon pe care Renzo i l-a furat lui Ferdinand. Cel din urmă a decis să se răzbune și s-a dus peste Renzo acasă să-și recupereze telefonul și să-i aplice o lecție hoțului, dar acesta era pregătit și l-a înjunghiat pe Ferdinand în spate.

Familia victimei a hotărât atunci să treacă la represalii și s-a adunat pentru se duce peste Renzo, care a fost în cele din urmă și el înjunghiat și a ajuns la spital coleg de suferință cu Ferdinand.

 

Murgeni, zonă specială de siguranță publică

 

Pentru ca reglarea de conturi să fie completă, au venit combatanți până și din Germania ca să se bată pe stradă în Murgeni, fiind nevoie din nou de intervenția mascaților pentru potolirea spiritelor.

Verii Gigi Becali și Adrian Porumboiu au fost prezentați miercuri instanăei cu propunere de arestare preventivă.

Orașul Murgeni este cunoscut pentru desele sale lupte de stradă dintre membrii clanurilor rivale de romi, incidente sângeroase soldate cu zeci de rețineri și desfășurări impresionate de forțe de ordine.

În iunie 2020 localitatea vasluiană a fost declarată de autorități zonă specială de siguranță publică, într-o operațiune la care au participat sute de polițiști, jandarmi și luptători de la trupele speciale, veniți din 6 județe.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Comoară de 100 de milioane de dolari descoperită în timp ce săpau o fântână. FOTO

Muncitorii care săpau o fântână, în Sri Lanka, au găsit o adevărată comoară. Muncitorii au găsit safire care cântareau aproximativ 450 de kilograme.

O șoferiță din Iași a spulberat o femeie pe trecerea de pietoni, a coborât din mașină să-i spună ceva victimei, apoi a plecat

O șoferiță din Iași a accidentat o bătrână pe trecerea de pietoni, a coborât din mașină și a schimbat câteva cuvinte cu victima, apoi a plecat ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat. Femeia a spus că nu știa că trebuia să rămână la locul faptei.

Urs filmat alergând pe bulevardul central din Brașov. Animalul s-a speriat de mașina care îl urmărea. VIDEO

Un urs extrem de speriat a fost surprins pe Bulevardul București din Brașov.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.