Femeie ucisă de câinele pe care l-a adoptat de pe stradă. Veterinarul a avertizat-o că este o rasă periculoasă

62343471

O femeie în vârstă de 67 de ani a murit sfâșiată de un pitbull abandonat pe care îl adoptase de pe stradă, deși un medic veterinar a avertizat-o că animalul este periculos, relatează Daily Mail.

Anne Shields, originară din Marea Britanie, l-a adoptat pe Choccy la locuința ei din Spania, de lângă Valencia, după ce l-a găsit înfometat. După ce l-a îngrijit timp de patru zile, pitbull-ul a atacat-o, provocându-i răni grave la cap și brațe.

Vecinii au dat alarma când au auzit țipetele femeii. Polițiștii au fost nevoiți să împuște animalul ca să poată să încerce să o salveze pe Anne. Femeia a decedat ulterior, la spital.

Câinele nu avea microchip, însă polițiștii au reușit să îi găsească proprietarul care l-a abandonat în stradă - un cetățean spaniol în vârstă de 35 de ani. Ofițerii au descoperit că acestuia i-a fost interzis să dețină câini din rase periculoase, precum pitbull, din cauza unor infracțiuni pe care acesta le-a comis anterior.

Articol recomandat de sport.ro
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
Citește și...
Statuia unei sirene provoacă agitație în sudul Italiei. De ce o consideră unii „prea provocatoare”

Statuia voluptoasă a unei sirene amplasată într-o piață dintr-un sat de pescari din Puglia, în sudul Italiei, a stârnit rumoare pentru că este „prea provocatoare”.

Bucureștenii au ieșit la plimbare în Parcul Cișmigiu, după finalizarea lucrărilor de consolidare la Podul Mare

După ce a fost consolidat și renovat timp de șapte luni, Podul Mare din Cișmigiu s-a redeschis, vineri, pentru public. Fie că l-au studiat în detaliu ori doar l-au traversat, cei care au ajuns pe seară în parc, s-au declarat mulțumiți de rezultat.

S-a dat startul la petrecere în Centrul Vechi din Capitală. „Sperăm că este un weekend lung și profităm la maxim”

Cei care locuiesc în București și n-au plecat la mare, nici la munte, au încins distracția în Centrul Vechi. Petrecerile s-au ținut în lanț.

Recomandări
Dunărea a secat atât de mult încât bacurile nu mai pot circula. Pe alocuri apa ajunge până la genunchi

Seceta de pe Dunăre pune în pericol circulația cu bacurile. Mai mulți operatori au anunțat că au suspendat trecerile după ce nivelul apei a scăzut la un nou minim istoric.

Filmul „Nu e locul tău aici”, cu Adrian Văncică în rolul principal, marele câștigător al Festivalului de Film de la Locarno

„Nu e locul tău aici”, regizat de Florin Șerban, a câștigat la Festivalul Internațional de Film de la Locarno Leopardul de Aur/Marele Premiu, Premiul Europa Cinemas Label și o Mențiune specială pentru interpretare.

Paturi goale și cheltuieli uriașe în spitalele mici. În unele unități, peste 90% din venituri se duc pe salarii

Unul din 3 paturi pentru pacienții acuți rămâne neocupat în spitalele din România deși marile unități de urgență sunt frecvent supraaglomerate.