Ce se întâmplă cu „Gașca Zurli" după plecarea Fetiței Zurli și a Bucătărașului Lulu. FOTO

62430539

Mirela Retegan, fondatoarea grupului muzical „Gașa Zurli”, a postat un mesaj emoționant pe Facebook cu privirea la plecarea lui Vero Caliman (Fetița Zurli) și a lui Ionuț Varodi (bucătărașul Lulu).

Fondatoarea a mai precizat că va continua acest proiect menit să încânte copiii și că „Fetița Zurli e nemuritoare. O să continue să cânte în înregistrări”.

Vero Caliman (36 de ani) a anunțat, duminică, faptul că părăsește „Gașca Zurli”, după 15 ani în care a fost simbolul formației, dar asta nu a fost singura veste tristă pentru fanii lor. Și Ionuț Varodi, cunoscut drept „Bucătărașul Lulu” și-a anunțat și el retragerea, tot pe rețelele de socializare.

Ce mesaj a postat „Gașca Zurli" pentru fanii formației

Anul 2024 a venit cu provocări mari pentru mine și pentru Zurli. În proiectul nostru, lucrurile se transformă. Apar noi modalități de exprimare, altele se încheie.

Când am creat Fetița Zurli, am pus în aluatul ei cele mai frumoase ingrediente din viața mea de părinte.

Am știut că din el se va naște un personaj nemuritor care o să schimbe vieți, iar viitorul mi-a dat dreptate. Au venit unul după altul Truli, Clopoțel, Zdrăngănel, Zâna Bună, Mulțumesc, Vrăjimăturica și toate celelalte personaje atât de iubite, care au colorat copilării și au făcut să cânte și să danseze oameni mici și oameni mari.

Au trecut de-atunci 17 ani. 17 ani în care personajele mele au devenit eroii copiilor noștri, indiferent cine au fost cei care au pus suflet sub masca și costumele lor de-a lungul timpului.

Am bucurat mii, sute de mii de copii, am desenat milioane de zâmbete și am adus speranță acolo unde era cea mai mare nevoie de ea.

Am desenat căsuțe mici și am dăruit milioane de pupici de noapte bună. Și o să continuăm să facem asta, cu orice preț, sub orice formă.

Fetița Zurli e nemuritoare. O să continue să cânte în înregistrări, să ne citească din cărțile de povești și să ne invite la joacă din raftul cu jocuri și jucării.

La fel cum o să facă mereu toate personajele create de mine în ultimii 20 de ani și care vor rămâne să bucure noi și noi generații de copii.

E treaba noastră, a oamenilor mari, să păstrăm magia și să avem grijă de sufletele și emoțiile celor mici.

Le sunt recunoscătoare tuturor colegilor mei care au rezistat până acum în ritmul Universului Zurli și le doresc din inimă să le iasă tot ce și-au propus ”în lumea oamenilor mari”.

Știu că a fost o provocare uriașă și că, până acum, dedicarea lor a fost aici 100%. Dar trebuie să înțelegem că vine o vreme în viața fiecăruia dintre noi când ne dorim să ne căsătorim, să facem copii, să stăm în weekenduri cu familia. Și atunci, cu toții avem nevoie de schimbare.

Încă o dată, avem nevoie să ne adaptăm, să evoluăm și să ducem povestea mai departe - suntem datori față de copiii noștri să le păstrăm poveștile copilăriei vii și curate. Să continuăm să le dăruim zâmbete.

Să nu-i lăsăm să sufere din cauza felului în care noi, adulții, ne grăbim uneori să le explicăm lucrurile.

Așa că vin la voi, oamenii mari, cu o mare rugăminte: aveți grijă de emoțiile celor mici. Nu le stricați povestea.

Nu le spuneți lucruri în felul în care o faceți cu colega de la birou. Un copil nu are nevoie să știe ca Moș Crăciun e actorul îmbrăcat într-un costum. El are nevoie să creadă în poveste. Ei au nevoie să descopere lumea oamenilor mari, rând pe rând, poveste cu poveste.

Cu oamenii care le-au dat viață până acum personajelor o să ne mai întâlnim la evenimentele speciale. Misiunea noastră e să mergem mai departe, fie că umplem lumea de mascote Zurli, fie că vă provocăm pe toți la noi și noi proiecte.

După filmul artistic Superpietonii Zurli, pregătim o serie de desene animate, un personaj nou “IniMioara- doctorița copiilor” si o provocare imensă: vrem să ducem veselia și bucuria Zurli, în TOATE orașele din România. Din 311 in 17 ani am ajuns doar în 40. Vrem să ajungem și în Rovinari, Sighetul Marmației, Mizil sau Sânnicolau Mare.

De 17 ani, merg înainte, cu alți și alți oameni buni lângă mine. Am construit un spațiu sigur și vesel în viețile copiilor români, un partener de joacă al tuturor celor din familii obișnuite, dar și din centre de bolnavi, al celor speciali, din țară, Diaspora și Moldova.

Acum, îmi doresc să vă simt lângă mine pe voi, cei mai înțelepți și iubitori părinți. Știu că o să fiți acolo, știu că o să-mi fiți sprijin așa cum îmi sunteți de fiecare dată.

Vă mulțumesc pentru toate mesajele de încurajare. Eu vă promit că nu mă opresc, mai ales acum, când o am lângă mine pe Maya. Iar alături de noi sunteți voi, părinții care știu să aibă grijă de emoțiile copiilor noștri.

Împreună, ducem povestea mai departe. Din toată inima, Mirela Retegan”.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
Citește și...
”Sinlaku”, cea mai puternică furtună de pe planetă, se pregătește să lovească. Rafalele de vânt ar putea depăși 350 km/h

Un super-taifun se îndreaptă spre insulele americane din Pacific.

Oana a abandonat slujba de finanțist la BNR pentru un punct gastronomic în Meșendorf. Soțul stăpânește arta brânzeturilor

În Transilvania, colinele au prins viață. Sute de bicicliști au vrut să descopere peisajele încă sălbatice, poveștile fascinante ale bisericilor săsești, şi nu în ultimul rând, să îşi tragă sufletul în gospodăriile localnicilor.

Bărbat ucis în Alba cu un cuțit aruncat direct în piept. Un tânăr și mama lui, reținuți

Un bărbat în vârstă de 47 de ani din județul Alba a murit în noaptea de duminică spre luni, în urma unui conflict violent izbucnit în familie, pe fondul consumului de alcool, anunță Poliția Județeană Alba.

Recomandări
Războiul Strâmtorii Ormuz. SUA blochează porturile iraniene, Teheranul amenință întreaga regiune. UE se pregătește de criză

Blocada SUA asupra porturilor iraniene a început luni, la 17.00, ora României, iar Teheranul amenință cu represalii toate porturile din regiune. Petrolul a ”sărit” de 100 de dolari. UE estimează pierderi de 25 miliarde euro de la începutul războiului.

Peter Magyar, despre UE și NATO: ”1.000 de ani maghiarii s-au străduit să fie parte a Europei”. Mesaj către Rusia și China

Peter Magyar, câștigătorul alegerilor din Ungaria, s-a declarat mândru că țara sa este membră UE și NATO, în timp ce poporul maghiar s-a străduit 1.000 de ani să fie parte a Europei. El a mulțumit Rusiei și Chinei că au acceptat rezultatul alegerilor. 

Prețurile la carburanți se schimbă de la o zi la alta. Cu cât se vând motorina și benzina în București

După zilele de sărbătoare, revenim la rutină, care pentru mulți înseamnă și inevitabilele opriri la benzinărie.