Cafenea cu tematică Barbie, la Moscova. Rusoaicele stau la cozi interminabile pentru un loc

×
Publicitate

Barbie nu ține cont de politică. Deși filmul nu rulează în cinematografele ruse, din cauza sancțiunilor occidentale, Barbie-mania se face simțită și în Rusia.

 

Tinerele rusoaice organizează petreceri tematice, își cumpără haine roz și stau la cozi interminabile pentru a mânca hamburgeri cu brânză roz, la o cafenea dedicată lui Barbie.

Cafeneaua din Moscova a îmbrăcat „haine” roz pentru un eveniment dedicat păpușii americane care are numeroși admiratori și în Rusia. Managerul spune că numărul vizitatorilor a crescut cu 50% în timpul „săptămânii Barbie”, iar oamenii au stat la coadă cu orele ca să prindă loc.

Amal, mamangerul cafenelei:Am încercat să transformăm toate preparatele noastre. De pildă, am servit cheeseburger cu brânză roz, de fapt, brânză normală colorată cu pudră de sflecă roșie. Totul a fost roz, de la cocktail-uri, la burgeri, paste și găluște”.

Au devenit populare în Rusia și petrecerile tematice, dedicate păpușii cu picioare lungi. Prin urmare, se vând ca pâinea caldă ținutele fucsia.

Aleksandra Kuznetsova, vânzătoare:Cel mai bine vândut obiect vestimentar este un costum din mătase de culoare fucsia. E solicitat des pentru petrecerile cu tematică Barbie”.

Filmul Barbie nu rulează în cinematografele ruse

Filmul Barbie nu rulează în cinematografele ruse, din cauza sancțiunilor impuse de Occident după ce Rusia a invadat Ucraina. Totuși, circulă zvonuri că versiunea piratată a peliculei va ajunge pe marile ecrane ruse în următoarele săptămâni. De obicei, o variantă filmată ilegal în sălile de cinema din Occident era disponibilă mult mai repede în Rusia.

Yulia Shagelman, critic de film:Fie cei care piratează filme așteaptă ca studioul să posteze lungmetrajul online, de unde îl pot descărca la calitate bună sau caută o altă cale de a aduce în Rusia copiile din cinema. Pare totuși că, momentan, această calea a fost blocată”.

Femeie:Sunt supărată că nu putem vedea și noi filmul Barbie odată cu restul lumii. Dacă aștepți prea mult ajung la tine prea multe informații care îți strică plăcerea de a viziona filmul”.

Cine are acces la internet a văzut varianta piratată, postată online. Tatiana s-a uitat la film alături de copiii ei. Femeia o adoră pe Barbie de când era copil și are o colecție impresionantă de păpuși.

Tatyana Baimler, colecționară de păpuși Barbie:Am primit prima mea păpușă care semăna cu Barbie când aveam șapte ani. Apoi, la 20 de ani, am putut în sfârșit să îmi cumpăr ce îmi doream cel mai tare: păpuși Barbie din anii 1990, dar încă nedesfăcute. Când le scoteam din cutie mă simțeam de parcă eram din nou copil”.

Barbie” are șanse mari să devină pelicula cu cele mai mari încasări ale acestui an. Filmul este deja pe locul doi în topul celor mai bănoase producții ale Warner Bros, după pelicula din 2011 „Harry Potter și Talismanele Morții - partea a doua”.

Articol recomandat de sport.ro
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Citește și...
Descoperire colosală în Grecia. Un mormânt antic uriaș, posibil legat de Alexandru cel Mare, iese la lumină după 2.000 de ani

Oficialii greci au dezvăluit interiorul unui mormânt antic de proporții uriașe, posibil legat de Alexandru cel Mare, în timp ce arheologii continuă lucrările de excavare și restaurare.

Când este Înălțarea Domnului 2026. Tradiții și obiceiuri de respectat în această zi

Înălțarea Domnului este o sărbătoare importantă pentru creștini, celebrată la 40 de zile după Paște. 

Horoscop 19 mai 2026. Marte intră în Taur și și schimbă prioritățile tuturor zodiilor

Horoscop 19 mai 2026. Marte intră în Taur și schimbă complet ritmul pentru toate zodiile. Deciziile impulsive sunt înlocuite de prudență, iar atenția se mută spre stabilitate financiară, relații solide și planuri pe termen lung. 

Recomandări
Mugur Isărescu: „În vară dispare cocoașa” însă inflația anuală poate atinge 11% până atunci. Când va coborî la 6%

Mugur Isărescu, guvernatorul Băncii Naţionale a României, a prezentat marți dimineață Raportul trimestrial asupra inflaţiei. El a explicat că va urma un val inflaționist, dar și că „cocoașa” ar urma să dispară în vară.

Furtuni în jumătate de țară, până la finalul săptămânii. Cod galben de vânt în 11 județe. HARTĂ

Majoritatea regiunilor ţării se vor afla, până sâmbătă dimineaţa, sub o informare de instabilitate atmosferică, cantităţi de apă însemnate şi intensificări ale vântului, emisă marţi de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).

Record pentru o lucrare a lui Brâncuși. „Danaida” a fost vândută la New York cu peste 107 milioane de dolari. FOTO

„Danaida”, o lucrare celebră a lui Constantin Brâncuși, a fost vândută cu peste 107 milioane de dolari la licitația organizată luni de casa Christie's în New York, fiind era una dintre cele mai așteptate lucrări.