Anglia s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins Senegal cu scorul de 3-0

anglia, marcus rashford, cupa mondiala
Profimedia

Anglia a învins Senegal în optimile de finală ale Cupei Mondiale 2022 cu scorul de trei la zero și merge mai departe în competiție unde va întâlni Franța.

Optimi de finală: ANGLIA - SENEGAL 3-0 (Henderson '39, Kane '45+3)

Meciul s-a terminat.

Min. 57 - Anglia se detașează pe tabela de marcaj de Senegal și face trei la zero prin Bukayo Saka.

Min. 45-3 - Arbitrul pune capăt primei reprize.

De ce „urăște” Donald Trump Ucraina. În 2019 i-a spui lui Zelenski: „Ucraina știe multe despre asta”

Min. 45+3 - Goool, Anglia! Kane dublează avantajul echipei sale, după un contraatac de senzație.

Min. 39 - Goool, Anglia! A marcat Henderson.

Min. 1 - A început meciul.

UPDATE 20:45 - Avem echipele de start!

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - Rice, Henderson, Bellingham - Saka, Kane, Foden.

Senegal: E. Mendy - Sabaly, Koulibaly, Diallo, Jakobs - Sarr, N. Mendy, Ciss, Diatta - Ndiaye - Dia.

Știrea inițială:

Anglia, câștigătoarea Grupei B, va întâlni ocupanta locului secund din Grupa A, Senegal, în primul meci eliminatoriu.

Elevii lui Gareth Southgate au dominat primul și al treilea meci, învingând Iranul și Țara Galilor cu un scorul de 6-2, respectiv 2-0. În meciul secund din grupe, Anglia nu a reușit decât o remiză albă contra Statelor Unite.

În schimb, reprezentativa din Senegal a debutat cu o înfrângere la turneul final din Qatar, după 0-2 în fața Olandei. Apoi, africanii au bifat o victorie împotriva țării-gazdă Qatar, scor 3-1. Pentru biletul către „optimi”, Sengal a muncit din greu, după o victorie chinuită cu Ecuador, scor 2-1, în ultimul joc din faza grupelor.

Câștigătoarea meciului Anglia-Senegal va întâlni Franța sau Polonia în sferturile de finală.

Echipe probabile:

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - Rice, Henderson, Bellingham - Rashford, Kane, Foden
Selecționer: Gareth Southgate

Senegal: E. Mendy - Sabaly, Koulibaly, Diallo, Jakobs - P. Gueye, N. Mendy, Ciss - Ndiaye, Dia, Sarr
Selecționer: Aliou Cisse

Stadion: Al Bayt (Al Khor)
Arbitru: Ivan Barton (El Salvador)

NEWS ALERT Veste uriașă pentru Simona Halep!

Franţa, campioana mondială en titre, s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins Polonia cu scorul de 3-1, pe Al Thumama Stadium din Doha.

Argentina a învins Australia cu scorul de 2 la 1 pe arena Ahmad Bin Ali Stadium, în optimile de finală ale Cupei Mondiale.

Polonia - Argentina 0-2, Arabia Saudită - Mexic 1-2. Messi și Lewandowski s-au calificat împreună în optimi din Grupa C
Întâlnire de taină la Damasc. Presa din Siria: Șeful Serviciului Secret din România, față în față cu Bashar al-Assad

Un diplomat european a dezvăluit, miercuri, pentru Syria TV, că Serviciului Secret din România a vizitat Siria și s-a întâlnit cu președintele Bashar al-Assad și cu directorul serviciilor de informații siriene, Hossam Luke.

Tehnologia care poate apăra România în cazul unui atac cu rachete balistice. A fost testată cu succes de Israel și SUA

Israelul și Statele Unite au folosit pentru prima oară într-o situație reală interceptoarele de rachete balistice împotriva proiectilelor lansate de Iran.

România, mamă vitregă pentru elevi. „Masa caldă” e, de fapt, rece în peste 60% din cazuri. Nu toți copiii o primesc

"Masa caldă" în școli este în peste 60% din cazuri un sendviș sau un pachet cu hrană rece. Programul național funcționează doar într-o treime dintre școlile alese de Ministerul Educației, care dă vina pe incompetența autorităților locale.