Controverse în Qatar. Ce reprezintă costumul purtat de Messi în timpul decernării trofeului Cupei Mondiale | FOTO

messi, costum, qatar
Imago

Argentina a cucerit titlul mondial în Qatar, după ce a învins Franța în finală (scor 3-3/4-2, la penaltyuri). Înainte ca Messi să ridice trofeul deasupra capului, superstarul a fost îmbrăcat într-un costum qatariot.

Căpitanul Argentinei, Lionel Messi, a primit, duminică seară, pe Lusail Stadium, trofeul oferit campioanei mondiale de către preşedintele FIFA, Gianni Infantino. La ceremonie au fost prezenţi şi emirul Qatarului, şeicul Tamim bin Hamad Al-Thani, dar şi preşedintele Franţei, Emmanuel Macron.

După finala câştigată de argentinieni, scor 4-2 (3-3), la loviturile de departajare, mai întâi au fost premiaţi arbitrii conduşi de polonezul Szymon Marciniak.

Apoi au fost premiaţi vicecampionii mondiali francezi, conduşi de căpitanul Hugo Lloris, care au fost îmbrăţişaţi şi încurajaţi de Emmanuel Macron.

Messi, îmbrăcat într-un costum controversat

Ultimii au fost premiaţi noii campioni mondialei, jucătorii argentinieni, care au primit medaliile de la preşedintele FIFA, Gianni Infantino, iar Lionel Messi a primit trofeul oferit câştigătorilor, după ce a fost îmbrăcat într-un costum qatariot purtat doar de membrii familiei regale. Rapid, gestul privind costumu a stârnit controverse pe rețelele de socializare.

După ce Messi a ridicat trofeul, pe stadion a pornit un foc de artificii. Autor a două goluri în finală, el a terminat pe locul al doilea în topul golgheterilor competiției (7 goluri), după coechipierul său de la PSG Kylian Mbappé. El a fost, de asemenea, autorul a trei pase de gol. De asemenea, Messi a primit și trofeul pentru cel mai bun jucător al Cupei Mondiale.

Argentina a obţinut, duminică, al treilea titlu mondial din istorie. Naţionala Albiceleste a mai câştigat titlul mondial în 1978 şi 1986, potrivit News.ro.

FOTO Așteptarea a luat sfârșit pentru fanii tinerei care a făcut senzație în Qatar! S-a pozat topless

Poliţia a folosit gaze lacrimogene la Nisa pentru a dispersa mulţimea, după finala Cupei Mondiale Franţa - Argentina pierdută de campioana mondială din 2018 după lovituri de departajare.

Argentina a învins Franța, duminică, și a cucerit al treilea titlu mondial din istorie. A fost 2-2 la finalul timpului regulamentar, 3-3 după reprizele de prelungire și 4-2 pentru Messi & Co la loviturile de departajare.

Argentina s-a calificat în finala Cupei Mondiale din Qatar, după ce Messi a făcut spectacol în fața Croației | GALERIE FOTO

Argentina este prima finalistă de la Cupa Mondială din Qatar. "Pumele" au trecut, marți, în semifinale, de Croația, scor 3-0.

Cine sunt politicienii cu dosare penale care candidează la alegerile locale. La Iași, primarul Mihai Chirica are 4 dosare

Acuzațiile procurorilor și dosarele penale întocmite pe numele lor nu îi țin pe politicieni departe de funcții.

Situație de urgență în Slănic Prahova, după surparea străzii din centru. Localitatea stă pe un uriaș zăcământ de sare

Este alertă în Slănic Prahova, după ce o stradă din centrul orașului a început să se surpe. Zeci de oameni din blocurile din apropiere au fost evacuați, iar circulația în zonă este oprită.

STENOGRAME din cazul discipolului lui Bivolaru. Cum și-a mințit o victimă că a salvat-o de la moarte deblocând o chakră

Un instructor de yoga din București, considerat discipol al lui Gregorian Bivolaru, este acuzat fapte grave.