Fetita care "ia foc" daca sta la soare. Boala extrem de rara care o obliga sa stea bandajata din cap pana in picioare mereu

61640881

O fetita din Australia are o alergie atat de puternica la soare incat pare ca pielea ii ia foc chiar si atunci cand se expune doar cateva secunde, scrie Daily Mail.

O fetita din Australia are o alergie atat de puternica la soare incat pare ca pielea ii ia foc chiar si atunci cand se expune doar cateva secunde, scrie Daily Mail.

Monroe Mills, in varsta de doar 2 ani, sufera de doua boli de piele extrem de rare: eczema fotosensibila si urticarie solara. Aceasta combinatie ii poate fi letala micutei care nu poate petrece nici macar cateva secunde in lumina soarelui fara sa faca basici pe tot corpul, ca si cand ar lua foc. Si asta nu se intampla doar la suprafata pielii: Monroe intra intr-o stare de letargie si ameteala dupa expunerea la soare, apoi are dureri de cap si de stomac.

fetita afectiune

Pentru a minimiza efectul razelor solare, fetita trebuie sa stea bandajata din cap pana in picioare, sa foloseasca creme cu cel mai mare factor de protectie si sa poarte palarii si ochelari de soare.

Mama fetei a povestit ca e un adevarat calvar pentru Monroe sa traiasca cu urticaria: "Incercam sa stam in casa cat mai mult timp. Cand mergem la magazin, alergam pana la masina si inapoi in casa. Ma doare sufletul sa o vad cum se chinuie cu durerea. Uneori ma intreaba: Mami, de ce ma uraste soarele?", a povestit Sarah Mills.

fetita

Pentru a gasi un leac pentru afectiunea de care sufera fiica sa, dar si pentru ca se descurca din ce in ce mai greu cu banii, Sarah a pus bazele unei pagini de Facebook pentru ajutorarea micutei.

 

 

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Cea mai bună zi din ultimii trei ani pentru bursele europene joi. Pauza tarifară anunțată de Trump a contribuit la creșteri

Bursele europene au încheiat ziua de joi în creştere puternică, după ce preşedintele american Donald Trump a anunţat o suspendare temporară a noilor tarife impuse majorităţii partenerilor comerciali ai SUA, în pofida incertitudinilor. 

O femeie din Suceava a distrus cu pietre mașina unei polițiste. De ce s-a răzbunat pe agentă

O femeie din orașul sucevean Milișăuți a provocat distrugeri mașinii personale a unei polițiste, chiar în fața sediului de Poliție, supărată că a fost întreruptă în timpul unei partide de sex.

Și-a spălat adidașii cu detergent și i-a luat în picioare. L-a prins ploaia, iar pățania lui a devenit virală

Postarea unui tânăr care și-a spălat adidașii cu detergent, iar apoi aceștia au făcut clăbuci în ploaie, a devenit virală.

Recomandări
Primar din România prins în flagrant de Parchetul European când lua șpagă. Pentru ce a cerut bani

Un primar UDMR din Bihor a fost prins în flagrant de procurorii europeni în timp ce lua șpagă 28.800 de euro. Este pentru prima oară când anchetatorii parchetului condus de Laura Codruța Kovesi realizează un flagrant în România.

Continuă consultările de la Cotroceni. Când ar urma „runda a doua” cu partidele parlamentare

După ce prima rundă de consultări oficiale cu partidele parlamentare nu a dus la o formulă de guvernare, președintele Nicușor Dan i-a chemat joi la discuții și pe ceilalți parlamentari. 

Decizie oficială în cazul blocului din Rahova afectat de explozie. Soluția cu cele mai mici riscuri găsită de specialiști

Blocul distrus în octombrie în cartierul Rahova din Capitală de o explozie va fi tăiat în două de specialiști în demolări, iar partea afectată va fi mărunțită și înlăturată.