Reacția Federației Române de Natație după ce David Popovici a terminat pe locul 6 la 100 m liber

Federația Română de Nataţie şi Pentatlon Modern l-a încurajat pe David Popovici după ce înotătorul s-a clasat pe locul şase la 100 m liber la Campionatul Mondial, probă pe care o dominase la ediţia trecută.

„Capul sus, David! Suntem alături de tine!”, a transmis federația.

Și CS Dinamo l-a încurajat pe David Popovici, potrivit News.ro.

“Campionatul Mondial de la Fukuoka! David Popovici - locul 6 in finala de la 100 m liber (47,83)! Capul sus, David! Rămâi campionul nostru”, a notat CS Dinamo pe Facebook.

David Popovici, care era deţinătorul titlului şi este recordmanul mondial la 100 m, s-a clasat, joi, doar pe locul şase în finala de la Campionatul Mondial de la Fukuoka.

Popovici, care a înotat pe culoarul doi, a fost cronometrat cu timpul 47.83. În semifinale, el a avut timpul 47.66.

Titlul mondial a fost câştigat de australianul Kyle Chalmers, cu timpul 47.15, urmat pe podium de americanul Jack Alexy (47.31) şi de francezul Maxime Grousset (47.42).

Tot la Fukuoka, la 200 m liber, David Popovici s-a clasat marţi pe locul patru. El era deţinătorul titlului.