Marocul s-a calificat în premieră în sferturi la Campionatul Mondial, după 3-0 cu Spania la loviturile de departajare

Selecţionata Marocului s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Spaniei cu 3-0 la loviturile de departajare.

LIVE SCORE | Maroc - Spania 3-0

Maroc a început cu gol – Sabiri, spaniolii au trimis în bară prin Sarabia, iar marocanii au mai înscris odată la execuţia lui Ziyech. Bounou a apărat şutul lui Soler, apoi a ratat şi Maroc prin Benoun, dar Bounou a apărat şi execuţia lui Busquets pentru ca Hakimi să înscrie stabilind scorul final 3-0 şi să trimită pentru prima oară în istorie Marocul în sferturile Cupei Mondiale.

Meciul a ajuns la penaltiuri.

Meciul a intrat în prelungiri după 90 de minute.

A început meciul.

-----------

Maroc s-a calificat în optimi de finală ale competiției după ce a câștigat Grupa F: 0-0 cu Croața, 2-0 cu Belgia și 2-1 cu Canada.

La rândul ei, Spania a ajuns în această fază a competiției după ce s-a clasat pe locul doi în Grupa E: 7-0 cu Costa Rica, 1-1 cu Germania și 1-2 cu Japonia.

Câștigătoarea din meciul Maroc - Spania va juca în sferturi cu învingătoarea din partida Portugalia - Elveția.

Echipele probabile:

Maroc: Bounou - Hakimi, Saiss, Aguerd, Mazraoui - Ounahi, Amrabat, Sabiri - Ziyech, En-Nesyri, Boufal

Selecționer: Walid Regragui

Spania: Unai Simon - Carvajal, Rodri, Laporta, Jordi Alba - Gavi, Busquets, Pedri - F.Torres, Morata, Dani Olmo

Selecționer: Luis Enrique

Cine va arbitra meciul Maroc - Spania

Pentru această partidă, FIFA a delegat o brigadă de arbitri din Argentina. La centru se va afla Fernando Rapallini, iar asistenți vor fi Juan Pablo Belatti și Diego Yamil Bonfá.