Alegeri SUA 2012. Barack Obama, "avantajat" de uraganul Sandy. Campania electorala, BLOCATA

×
Publicitate

Atat presedintele Barack Obama, cat si republicanul Mitt Romney au fost nevoiti sa isi anuleze evenimentele programate in state-cheie pentru soarta alegerilor din 6 noiembrie.

Pana sa ajunga pe Coasta de Est, Uraganul Sandy a lovit in plin campania pentru Casa Alba.

Cursa prezidentiala a "inghetat" pur si simplu in ultimele zile, ceea ce, cred unii comentatori, l-ar putea avantaja pe presedintele in exercitiu.

Uraganul Sandy l-a obligat pe candidatul democrat Barack Obama sa renunte la turneul prin tara si sa isi reia atributiile de presedinte in exercitiu. Iar desfasurarea impresionanta de forte si mobilizarea exemplara a echipajelor i-ar putea aduce voturi pe ultima suta de metri.

Republicanii nu au pierdut insa ocazia de a aminti ca in alte situatii de criza, presedintele nu a fost la fel de prompt: "Observati ca si-a anulat turneul de campanie din cauza uraganului. Nu a facut acelasi lucru insa si in cazul atentatului din Benghazi".

Cu doar 8 zile ramase pana la alegeri, cei doi candidati aflati in lupta pentru Casa Alba au renuntat la intalnirile cu alegatorii, pentru a nu ingreuna munca autoritatilor. Chiar si asa, in locurile unde vor fi amplasate sectiile de votare, se fac pregatiri pentru eventuale situatii de urgenta.

Spre deosebire de Obama, implicat direct in operatiunile legate de trecerea uraganului Sandy, republicanul Mitt Romney nu poate decat sa astepte si sa transmita mesaje de sustinere celor afectati.

"Stiu ca acum o parte din populatia tarii este putin ingrijorata din cauza furtunii care este pe cale sa loveasca coasta de est. Gandurile si rugaciunile noastre se indreapta acum catre ei",a declarata acesta.

In plus, republicanii au organizat la sediile de campanie colecte si au pus la dispozitia sinistratilor un autobuz folosit de Mitt Romney in turneul electoral. Ba chiar au creat si un blog cu sfaturi pentru cei aflati intr-o situatie de urgenta.

Articol recomandat de sport.ro
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Citește și...
Robert Fico susține că Putin „ar fi pregătit” să se întâlnească cu Zelenski chiar și „oriunde altundeva” în afară de Moscova

Vladimir Putin ar fi dispus să se întâlnească cu Volodimir Zelenski „oriunde altundeva” decât la Moscova, susține premierul slovac Robert Fico

Analiză POLITICO: De ce a pierdut alegerile Kamala Harris. A ”moştenit” de la Biden o campanie ce părea să fie în declin

În sprintul final către alegeri, campania Kamalei Harris a început să difuzeze la mitingurile ei cele mai şocante comentarii ale lui Donald Trump, care scoteau în evidenţă retorica sa fără sens, rasistă şi, uneori, violentă.

 

Donald Trump: Nikki Haley şi Mike Pompeo nu vor face parte din noua administraţie de la Casa Albă

Trump a declarat că Nikki Haley, care l-a înfruntat la alegerile primare pentru desemnarea candidatului Partidului Republican în alegerile prezidenţiale din 5 noiembrie, şi fostul secretar de stat Mike Pompeo nu vor face parte din administraţia sa.

Recomandări
Președintele Nicușor Dan, despre criza politică: ”Responsabilitatea este la partide. Aștept să vină cu soluția de majoritate”

Președintele Nicușor Dan a vorbit, marți, într-o conferință de presă, despre criza politică actuală, după aproximativ două luni fără un Guvern cu puteri depline, și a explicat de ce nu va mai face propuneri de premier fără garanția unei majorități.

Eurostat: România, pe primul loc în UE la taxarea salariilor. Cât din venitul brut ajunge la stat

România ocupă primul loc în UE la ponderea salariului brut reținută prin taxe și contribuții. Un angajat singur, fără copii, rămâne cu doar 58,5% din venitul brut.

Rezultatele la Evaluarea Naţională 2026, publicate. 7 elevi au medii de 10. 79% au medii mai mari sau egale cu 5

Rezultatele inițiale ale Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a au fost publicate marți, 30 iunie 2026, la ora 17:00, pe platforma dedicată examenului. Datele reflectă performanțele obținute înainte de perioada contestațiilor.