Romanii au prins teama de AH1N1 si au inceput sa se vaccineze!

60180441

Daca acum doua zile, la Institutul Matei Bals, s-au vaccinat doar sase persoane impotriva virusului AH1N1, miercuri au venit sa se imunizeze 241 de oameni.

 

Astfel, numarul celor care s-au vaccinat pana acum a crescut la 210.000. Cu totii au insa peste 16 ani, pentru ca dozele facute la Cantacuzino nu au fost inca aprobate pentru copii.

Cei care si-au introdus serul joi, de exemplu, vor capata imunitate peste 10-14 zile si vor fi in afara pericolului, spun specialistii, timp de doi ani.

Oficialii din Ministerul Sanatatii insista asadar sa ne vaccinam, mai ales ca rata de atac a virusului a crescut de la 3-4%, cat era in decembrie, la 8-10%.

Poate tocmai de aceea, unele companii s-au grabit sa scoata chiar si polite de asigurare pentru gripa porcina.

In Pitesti, de exemplu, oamenii s-au speriat se pare de numarul mare de imbolnaviri, iar 15.000 de doze de vaccin s-au terminat in ultimele zile, fata de 8.000, in tot anul 2009.

Pana acum, Ministerul Sanatatii a livrat in toate judetele 1.340.000 de doze de vaccin pandemic, 140.000 pentru imunizarea a 70% din personalul medical, 1.000.000 pentru vaccinarea studentilor si a liceenilor, iar aproximativ 200.000 pentru serviciile speciale, respectiv Armata, Politia de Frontiera si Ministerul Administratiei si Internelor.

Interesant este ca multi dintre politistii care nu s-au lasat usor convinsi in decembrie, desi aveau prioritate, au cazut pe ganduri, mai ales ca unul dintre colegii lor a murit.

Exista insa in continuare romani care se feresc de acest ser, iar multi sunt medici sau asistenti. La Ambulanta Brasov, doar 100 din cei peste 200 de angajati si-au facut vaccinul. Desigur, parerile sunt impartite.

Oficialii inisista totusi ca numai vaccinul ne poate proteja si subliniaza ca nu il recomanda pentru doua categorii de persoane: cele care au alergie la ou si gravidele.

Varful pandemiei va fi atins la sfarsitul lunii ianuarie, adica atunci cand rata de transmitere, cat si cea de mortalitate vor atinge cele mai ridicate cote. Teoretic, ar trebui sa scapam de virusul AH1N1 in vara lui 2011.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Lovitură pentru Cristi Chivu: Inter Milano vrea alt antrenor! ”L-au contactat deja”
NEWS ALERT Lovitură pentru Cristi Chivu: Inter Milano vrea alt antrenor! ”L-au contactat deja”
Citește și...
Echinaceea ajuta la stoparea simptomelor gripei noi!

Extractul de echinaceea opreste simptomele gripei obisnuite, dar si pe cele ale gripei noi. O echipa cercetatori germani si canadieni sustine ca extractul dezactiveaza virusul, iar astfel riscul de infectare scade 99%.

Chinezii ar putea detine leacul impotriva gripei noi: Baliga Dracului!

O planta ce dateaza din China Antica, folosita pentru a invinge gripa spaniola din 1918, ar putea constitui remediul si impotriva virusului AH1N1 ce ne bantuie in prezent, se arata intr-un studiu al Universtatii de Medicina Kaohsiung, din Taiwan.

Trei trucuri ca sa te feresti de gripa porcina!

Nu lasa sa-ti intre in casa virusul care a dat peste cap vietile a mii de oameni!

Recomandări
Specialiștii români au dat verdictul după ce au analizat artefactele recuperate în Țările de Jos. Când vor reveni în România

Procesul celor trei olandezi suspectați că au furat Coiful de aur de la Coțofenești și brățările dacice a început în Țările de Jos. Noi imagini înregistrate de camerele de supraveghere arată că hoții ar fi stat în muzeu mai puțin de un minut. 

Surse: PSD vrea să îi dea ultimatum lui Ilie Bolojan: demisia până în 23 aprilie. Premierul a mers să discute cu Nicușor Dan

Președintele Nicușor Dan a discutat miercuri cu premierul Ilie Bolojan la Palatul Cotroceni, timp de două ore, potrivit unor surse oficiale.

„Grădinița groazei” din Craiova aparține de Mitropolia Olteniei. „Educatoarea îi punea să se bată între ei”

Este anchetă la o grădiniță din Craiova, după ce mai mulți părinți au depus plângeri pe numele unei educatoare în vârstă de 27 de ani.