Orașele Praga și Zagreb, gata să primească turiști, la târgurile de Crăciun

×
Publicitate

Primele zile din luna decembrie au adus atmosfera de sărbătoare la Praga şi Zagreb, unde localnicii au fost răsfăţaţi cu focuri de artificii şi momente de dans. Peste Ocean, mulţimi de Moş Crăciuni s-au întrecut la alergat sau pe schiuri.

 

La Zagreb localnicii şi turiştii s-au adunat în inima oraşului, pentru a admira luminiţele colorate şi un spectacol de dans pe patinoar. Târgul de Crăciun a fost deschis cu un concert de colinde, deserturi tradiţionale şi vin fiert. 

Turist: „Vizităm pentru prima dată Zagrebul şi ne place. Ne plac foarte mult târgurile de Crăciun şi, de obicei, ne ducem în Germania. E foarte frumos şi aici."

În weekend şi-a deschis porţile şi târgul de Crăciun de la Praga. Cehii au inaugrat un brad înalt de 22 de metri şi şi-au aprins instalaţiile care le decorează casele.

Sezonul acesta, s-a făcut remarcată o casă îmbrăcată în 45.000 de beculeţe colorate. Proprietarul a trudit cinci sute de ore ca să creeze aranjamentul şi nu-i pare rău, chiar dacă o să plătească sute de euro pentru electricitate.

În Las Vegas, mii de oameni îmbrăcaţi ca bătrânelul din Laponia au luat parte la cursa Moş Crăciunilor, ca să strângă bani pentru persoanele cu dizabilităţi. Iar la Newry, într-o zonă montană, 160 de Moş Crăciuni au schiat împreună ca să strângă bani pentru fundaţiile de binefacere locale.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Alisha Lehmann l-a uitat complet pe Douglas Luiz: postarea care i-a înnebunit pe fanii fotbalistei sexy
GALERIE FOTO Alisha Lehmann l-a uitat complet pe Douglas Luiz: postarea care i-a înnebunit pe fanii fotbalistei sexy
Citește și...
Orașul din Franța care pare scos din basme. De ce Colmar îi fascinează pe turiștii care îl descoperă

Orașul fermecător Colmar pare desprins dintr-o poveste. Este, fără îndoială, unul dintre cele mai romantice și spectaculoase orașe din Europa: are un centru vechi medieval extins, foarte bine conservat.

Cheile Nerei – Beușnița, locul din România în care se află o cascadă desprinsă din basme

Cheile Nerei - Beușnița reprezintă o arie protejată de interes național, aflată în Parcul Național cu același nume. Situate în județul Caraș-Severin, este unul dintre cele mai frumoase și vizitate obiective turistice din România.

Muzeul Fotbalului București. Ce poți vedea la expoziția dedicată vieții lui Mircea Lucescu

Muzeul Fotbalului din București propune o incursiune captivantă în istoria sportului-rege, iar una dintre cele mai atractive expoziții este cea dedicată vieții și carierei lui Mircea Lucescu.

Recomandări
Defecțiune la instalația de oxigen a Spitalului Pantelimon, după ce o persoană necunoscută a furat o țeavă și un robinet

Instalaţia de oxigen a Spitalului Pantelimon din Bucureşti nu a funcţionat, joi seară, din cauza unei defecţiuni tehnice. O persoană necunoscută a escaladat gardul, a distrus componente și a furat o țeavă și un robinet. Situația a fost remediată ulterior.

PSD forțează plecarea lui Ilie Bolojan. Mesajul premierului pentru colegii din PNL după întâlnirea cu Nicușor Dan

Se prefigurează o criză fără precedent pe scena politică românească, iar consecințele economice pot fi însemnate. PSD îi va da termen 72 de ore lui Ilie Bolojan să plece din fruntea guvernului, după ce luni, 20 aprilie, îi va retrage sprijinul politic.

România, fostul „grânar al Europei”, a ajuns să importe până și semințele de grâu. Cercetarea și investițiile, ignorate

România a ajuns să importe până și sămânța de grâu. Deși boabele pe care încă le producem în Institutul de la Fundulea, sunt de foarte bună calitate, acestea acoperă puțin peste o treime din necesarul pentru agricultură.